Czwartek 04.07.2019

Ten kraj produkuje najwięcej śmieci na świecie

Świat produkuje ponad dwa miliardy ton komunalnych odpadów każdego roku, co wystarcza by zapełnić ponad 800 tysięcy  basenów olimpijskich. Najgorszymi przestępcami są Stany Zjednoczone. Nie dość, że produkują najwięcej odpadów na świecie, to jeszcze nie radzą sobie z ich przetwarzaniem.fot. shutterstockfot. shutterstock

Raport ‒ opublikowany przez Verisk Maplecroft ‒ analizuje wydajność wytwarzania i recyklingu odpadów w 194 krajach, w tym w Chinach, Australii i Rosji. Z opracowania można się dowiedzieć, że co roku, jako ludzkość, produkujemy około 2,1 miliarda ton odpadów stałych ‒ jest to wystarczająca ilość śmieci, aby wypełnić 822,000 olimpijskich basenów. Przetwarzamy tylko 16 procent odpadów, a kolejne 46 procent jest „utylizowane w sposób niezrównoważony”.  
Okazuje się, że najgorzej ze śmieciami radzą sobie Stany Zjednoczone. Amerykanie wytwarzają trzy razy więcej odpadów niż wynosi średnia globalna Jeśli chodzi o recykling, Ameryka ponownie pozostaje w tyle za innymi krajami, wykorzystując jedynie 35% odpadów stałych. Obywatele USA produkują rocznie 773 kg odpadów na głowę, co stanowi 12 procent całkowitej ilości odpadów na świecie, mimo że w USA mieszka zaledwie 4 procent ludności świata. Dla porównania  Chiny i Indie stanowią ponad 36% światowej populacji, a wytwarzają 27% odpadów.

Stany Zjednoczone są jedynym rozwiniętym krajem, w którym wytwarzanie odpadów przewyższa jego zdolność do recyklingu. Wydaje się, że jest to kwestia woli politycznej i braku infrastruktury ‒ przekonują autorzy raportu.

USA zostały oskarżone o blokowanie międzynarodowych wysiłków na rzecz ograniczenia odpadów plastikowych, w tym zakazu używania jednorazowych butelek na wodę i plastikowych toreb. Kraj nie był też stroną globalnego porozumienia, które miało spowolnić przepływ odpadów do krajów rozwijających się.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/science-environment-48838699”; data dostępu: 2019-07-04
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy