Poniedziałek 20.09.2021

Testy kosmetyków na zwierzętach znów wkraczają do Unii Europejskiej

Mimo obowiązujących w Europie zakazów Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) proponuje wprowadzenie nowych testów na zwierzętach. Dlatego największe prozwierzece organizacje europejskie - PETA, CFE, HSI, EFA i ECEAE - podjęły działania, by uratować kosmetyki wolne od okrucieństwa i wystosowały petycję, która pozwoli utrzymać i wzmocnić obowiązujące prawo.fot. shutterstockfot. shutterstock

W 2004 roku, po dziesięcioleciach kampanii prowadzonych przez konsumentów i organizacje ochrony zwierząt, Unia Europejska zakazała testowania gotowych produktów kosmetycznych na zwierzętach. W 2009 roku dodatkowo zakazano testowania składników kosmetyków, a wreszcie w 2013 roku zakazano sprzedaży kosmetyków testowanych na zwierzętach.
Jednak pod przykrywką przepisów dotyczących testowania substancji chemicznych, zwanych rozporządzeniem w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH), Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) żąda, aby w pewnych okolicznościach część składników testować na zwierzętach. Chodzi o składniki, które były bezpiecznie używane przez konsumentów i w bezpieczny sposób obchodzono się z nimi w fabrykach od wielu lat.

Dlatego organizacje prozwierzęce i firmy kosmetyczne łączą siły, aby wezwać do przestrzegania przepisów zakazujących przeprowadzania testów na zwierzętach w Europie poprzez uruchomienie petycji, której celem jest zebranie miliona podpisów.

„Co prawda impulsem do powołania inicjatywy do życia były działania ECHA, ale petycja wzywa do całkowitego odchodzenia od wykorzystywania zwierząt do testowania na terenie UE” - mówi w rozmowie z VEGE Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt „Viva!” i współorganizator inicjatywy.

„Funkcjonujący od lat zakaz dotyczący kosmetyków udowodnił, wbrew twierdzeniom jego przeciwników, że z powodzeniem da się wprowadzać na rynek nowe produkty bez poświęcania życia zwierząt. Zostały rozwinięte metody testowania bez użycia zwierząt: modelowanie komputerowe, organs on chips czy wykorzystanie sztucznych tkanek. Teraz możemy zrobić kolejny krok”.

Jeśli ECHA posunie się dalej, miliony kolejnych zwierząt mogą zostać poddane okrutnym testom, podczas gdy istnieją inne sposoby pozyskiwania danych dotyczących bezpieczeństwa - alarmują organizacje prozwierzęce.

Testy na zwierzętach nie są już konieczne do zapewnienia bezpieczeństwa produktów dzięki nowoczesnym alternatywom, które naukowcy zajmujący się bezpieczeństwem opracowują i stosują od dziesięcioleci.

Przemawiając jednym głosem na rzecz zakończenia testów produktów kosmetycznych na zwierzętach, organizacje zajmujące się ochroną zwierząt i firmy kosmetyczne wzywają konsumentów do podpisania europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Petycję można znaleźć na stronie: https://eci.ec.europa.eu/019/public/#/screen/home
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (4.2) Oceń: