Czwartek 06.02.2020

To był rekordowo ciepły styczeń

Na całym świecie styczeń 2020 r., obok tego z 2016 r., był najcieplejszym odnotowanym dotychczas pierwszym miesiącem roku - wynika z najnowszych badań Copernicus Climate Change Service (C3S). W Europie temperatury zarejestrowane w styczniu 2020 były o 3,1°C wyższe niż w okresie referencyjnym i o 0,2°C wyższe niż w  analogicznym miesiącu w 2007 r., co czyni go najcieplejszym styczniem odnotowanym dotychczas na starym kontynencie.fot. shutterstockfot. shutterstock

Naukowcy potwierdzili w środę, to co już podejrzewali zmagający się z pogodą europejscy hodowcy reniferów i rozczarowani narciarze: niezwykle ciepły styczeń pobił kolejny temperaturowy rekord.

Według Copernicus Climate Change Service ostatni miesiąc był najgorętszym styczniem w Europie w historii pomiarów meteorologiznych. Temperatury powierzchni były o 3,1 stopnia Celsjusza wyższe niż przeciętnie i były o 0,2 stopnia Celsjusza wyższe niż w dotychczasowym, rekordowym styczniu w 2007 roku.

Szczególnie "ciepło" było w północno-wschodniej  Europie - niektóre obszary od Norwegii po Rosję były o ponad 6 stopni powyżej średniej ze stycznia 1981-2010.

Ostatnie analizy wskazują, że nie chodzi o pojedynczy miesiąc, ale o ogólnoświatowy trend. W ubiegłym miesiącu agencja podała, że rok 2019 był drugim najcieplejszym roku w historii pomiarów.

Program ds. zmian klimatu Copernicus (C3S) systematycznie publikuje comiesięczne raporty klimatyczne informujące o globalnych zmianach w temperaturze powietrza, na powierzchni pokrywy lodowej i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie badania oparte są na komputerowych analizach wykorzystujących miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.
Anomalia temperatury powietrza w styczniu 2020 r. w stosunku do średniej w styczniu w latach 1981-2010. Źródło danych: ERA5. Udostępnione przez: Copernicus Climate Change Service (C3S) / ECMWF
Ekologia.pl


Bibliografia

  1. “https://climate.copernicus.eu/climate-bulletins”; data dostępu: 2020-02-06
Ocena (0) Oceń:
Pasaż zakupowy