Piątek 06.03.2020

To była najgorętsza zima w historii pomiarów w Europie

Zima 2019/2020 była najcieplejszą w historii w Europie, ze średnią temperaturą 1,4 °C powyżej poprzedniej wartości szczytowej z 2015/2016.fot. shutterstockfot. shutterstock

Zima, to trzy miesiące: grudzień, styczeń i luty. Według danych EU Copernicus Climate Change Service (C3S) średnia temperatura w tych trzech miesiącach była o 1,4 oC wyższa od poprzedniego rekordu zimowego, który ustalono na lata 2015-16. C3S twierdzi, że ciepło było widoczne szczególnie na północy i wschodzie kontynentu, gdzie pobito wiele lokalnych zapisów temperatury.
Łagodna zima namieszała w całej Europie. Pojawiły się „trudności w hodowli reniferów w północnej Szwecji, niepowodzeniem zakończyły się zbiory wina lodowego w Niemczech i trzeba było importować śnieg na imprezy sportowe w Szwecji i Rosji”.

„Chociaż ta zima była sama w sobie ekstremalnym wydarzeniem, prawdopodobne jest, że tego rodzaju wydarzenia są bardziej ekstremalne z powodu globalnego ocieplenia”, powiedział Carlo Buontempo, dyrektor C3S.

Ale dodał: „Tak ciepłe zimy są niepokojące, ale nie reprezentują trendu klimatycznego jako takiego. Temperatury sezonowe, szczególnie poza tropikami, różnią się znacznie z roku na rok. ”
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/science-environment-51758223”; data dostępu: 2020-03-06
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy