Środa 20.07.2022

To była największa tego typu akcja! Uratowali tysiące psów przed okrutnymi testami na zwierzętach

Humane Society of the United States rozpoczyna historyczną operację polegającą na przeniesieniu około 4000 beagli z obiektu Envigo w Cumberland w stanie Wirginia, w którym hodowano zwierzęta sprzedawane następnie do laboratoriów.Beagle ze względu na swoje spokojne usposobienie są często wykorzystywane w testach na zwierzętach. Źródło: fetrinka/ShutterstockBeagle ze względu na swoje spokojne usposobienie są często wykorzystywane w testach na zwierzętach. Źródło: fetrinka/Shutterstock

Według New York Times, urzędnicy Departamentu Rolnictwa (USDA) otrzymali zgodę na ewakuację 4000 beagle z Envigo, ośrodka badawczego w Cumberland w stanie Wirginia.
Firma ogłosiła, że obiekt zostanie zamknięty i zawarł umowę po tym, jak Departament Sprawiedliwości pozwał firmę w maju za rzekome „niespełnienie minimalnych wymagań dotyczących obsługi, przechowywania, karmienia, warunków sanitarnych, pojenia i odpowiedniej opieki weterynaryjnej”.

Departament Sprawiedliwości, zwraca uwagę, że firma nie spełniła tych minimalnych standardów, mimo że od lipca 2021 r. otrzymała wiele skarg i ponagleń.

„Zamiast wydawać pieniądze na spełnienie minimalnych standardów i zapewnić każdemu beagle’owi opiekę, do której Envigo jest prawnie zobowiązane, firma zatrudniła marną liczbę pracowników i wybrała eutanazję zwierząt, zamiast leczenia urazów wynikających z trzymania psów w przepełnionych i niehigienicznych wybiegach” – napisano w skardze. „Kiedy 300 szczeniąt rasy beagle zmarło w ciągu 7 miesięcy, Envigo nie zbadało i nie zdiagnozowało dokładnie przyczyny śmierci, aby ochronić inne szczenięta rasy beagle przed podobnymi zgonami… Zgodnie z polityką ustanowioną przez lekarza weterynarii Envigo, personel Envigo nie musiał nawet powiadamiać lekarza weterynarii, gdy znaleziono martwe szczenięta rasy beagle”.

W lipcu, po ujawnieniu raportów z inspekcji obiektu, sędzia nakazał wypuścić pozostałe 4000 psów. Władze federalne mają teraz 60 dni na przeniesienie beagli z obiektu i znalezienie im domów. Obecnie są pod opieką The Humane Society.

John Ramer z Kindness Ranch Animal Sanctuary w Wyoming powiedział NPR, że ewakuacja psów była bardzo trudna. Dodał: „Kiedy wynoszę jednego psa z placówki, mogę pogłaskać go w głowę, przytulić i powiedzieć mu, że wszystko będzie dobrze. Ale wyciągnięcie 4000… to niewyobrażalna liczba psów”.

HSUS zauważa, że już w środku lata trudno jest znaleźć domy dla psów. Schroniska są zwykle przepełnione. Post na blogu napisany przez Sarę Amundson, prezeskę funduszu legislacyjnego organizacji non-profit, stwierdza, że ratunek będzie „wyczynem o epickich rozmiarach”. „Jesteśmy gotowi podjąć wyzwanie” – pisze Amundson. „Jesteśmy wdzięczni naszej sieci partnerów i schroniskowych lokalnych grup ratowniczych w całym kraju, których zaangażowanie umożliwi tym psom znalezienie kochających domów”. HSUS prowadzi obecnie kampanię na rzecz zakończenia testów na zwierzętach przez FDA.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (3.6) Oceń: