Poniedziałek 20.11.2023

To pierwszy kraj, który podjął tak kontrowersyjną decyzję dotyczącą laboratoryjnego mięsa

Włoscy parlamentarzyści głosowali za przyjęciem ustawy zakazującej produkcji, sprzedaży lub importu mięsa hodowlanego lub paszy dla zwierząt. Prawicowy rząd nazywa to „obroną włoskiej tradycji”.Tradycyjna szynka włoska, fot. Kitreel/ShutterstockTradycyjna szynka włoska, fot. Kitreel/Shutterstock
W czwartek, 16 listopada 2023 r., niższa izba parlamentu Włoch zatwierdziła projekt ustawy ministra rolnictwa, Francesco Lollobrigidy, zakazującej produkcji i sprzedaży syntetycznego mięsa.

Ustawa zaproponowana przez prawicowy rząd premier Giorgii Meloni uzyskała ostateczną zgodę parlamentu i przedstawia rozwój mięsa hodowlanego i innej nietradycyjnej żywności, takiej jak wysokobiałkowy proszek z owadów, jako zagrożenie dla dziedzictwa kulinarnego kraju.
Minister rolnictwa Francesco Lollobrigida nazwał zakaz „odważnym środkiem, którego żądają obywatele”. . . stawia to Włochy w awangardzie świata”.

„Jesteśmy pierwszym krajem, który tego zakazuje, z całym szacunkiem dla korporacji międzynarodowych, które mają nadzieję osiągnąć monstrualne zyski, narażając miejsca pracy i zdrowie obywateli”– powiedział minister rolnictwa Francesco Lollobrigida.

Parlament poparł ustawę większością 159 do 53. Złamanie prawa oznaczałoby karę w wysokości do 60 000 euro. Na razie prawo będzie miało niewielki skutek, ponieważ mięso hodowlane było dotychczas dopuszczone do spożycia przez ludzi jedynie w Singapurze i USA. UE nie dała jeszcze zielonego światła mięsu wyhodowanemu w laboratorium, określanemu jako „nowa żywność”.

Jeżeli jednak tak się stanie, nowe włoskie prawo może zostać zakwestionowane przez Komisję Europejską.

Wolfgang Gelbmann z Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) powiedział we wrześniu, że do tego organu nie przesłano jeszcze żadnego wniosku do zatwierdzenia.

„W Europie nie mamy jeszcze takich produktów na rynku… ponieważ są one uznawane przez organy regulacyjne, Komisję Europejską i państwa członkowskie za nową żywność, a to wymaga oceny bezpieczeństwa przez Efsa, zatwierdzenia przez państwa członkowskie i Komisję Europejską.

Italian Complementary Protein Alliance, grupa reprezentująca firmy i badaczy posiadających wiedzę specjalistyczną w zakresie białek mięsnych pochodzenia roślinnego i hodowlanego, stwierdziła, że ustawa „mówi Włochom, co mogą, a czego nie mogą jeść, tłumi innowacje i prawdopodobnie narusza prawo UE…

Krytycy nowego prawa podkreślają, że w mięsie hodowanym w laboratorium nie ma nic syntetycznego, ponieważ powstaje ono w wyniku hodowli naturalnych komórek bez modyfikacji genetycznych. Ustawa jest także ciosem dla organizacji zajmujących się dobrostanem zwierząt, które zwróciły uwagę na mięso wyprodukowane w laboratorium jako rozwiązanie chroniące środowisko przed emisją dwutlenku węgla.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

Italy bans lab-grown meat in nod to farmers; https://www.bbc.com/news/world-europe-67448116; data dostępu: 20-11-2023

Ocena (4.0) Oceń: