Poniedziałek 01.10.2018

To prawdziwa apokalipsa! Orkom grozi zagłada

Przynajmniej połowa światowej populacji orek jest skazana na wyginięcie. Śmiertelne zagrożenie dla tych zwierząt stanowi toksyczne i trwałe zanieczyszczenie oceanów przez PCB. ‒ wynika z badań opublikowanych na łamach czasopisma „Science”Orkom zagrażają polichlorowane bifenyle (PCB). Źródło: WikipediaOrkom zagrażają polichlorowane bifenyle (PCB). Źródło: Wikipedia

Mimo, że polichlorowane bifenyle (PCB), zostały zakazane lata temu, to nadal przedostają się do środowiska, stanowiąc zagrożenie dla dzikich zwierząt. Szczególnie narażone na ich działanie są orki.

Międzynarodowy zespół naukowców po sprawdzeniu wyników autopsji 351 orek pochodzących z różnych rejonów oceanu, wykrył, że w tłuszczu zwierząt znajdują się wysokie stężenia polichlorowanych bifenylów.

Stężenia PCB znalezione u orek, znacznie przekraczają dopuszczalne poziomy, wpływając negatywnie na zdrowie tych drapieżników. PCB może powodować raka, uszkadzać narządy rozrodcze i układ odpornościowy.  Zagrożenie jest o tyle poważne, że obecność tych substancji w oceanach może spowodować wyginięcie tych majestatycznych czarno-białych zwierząt z niektórych regionów świata w ciągu 30-50 lat.

Badacze wykorzystali istniejące dane na temat wpływu PCB na zdrowie zwierząt i  wykorzystali je do modelowania sposobu, w jaki populacje będą się rozwijać się w przyszłości. Wyniki badań są zatrważające. „Populacja Japonii, Brazylii, północno-wschodniego Pacyfiku, Cieśniny Gibraltarskiej i Zjednoczonego Królestwa dąży do całkowitego upadku” ‒ czytamy w podsumowaniu.

„To prawdziwa apokalipsa” ‒ powiedział Paul Jepson z Zoological Society of London. „Zwierzęta te rozmnażają się bardzo powoli. Zdrowe orki osiągają dojrzałość płciową dopiero w wieku 20 lat, a ciąża tych zwierząt trwa aż 18 miesięcy”.

Ponadto PCB są rozpuszczalne w tłuszczach, a orki są zwierzętami wyjątkowo bogatymi w tłuszcz. Rodzi to kolejny problem, bowiem PCB przenika do mleka samicy, która przekazuje je młodej orce podczas laktacji. Można powiedzieć, że orki wysysają polichlorowane bifenyle z mlekiem matki.

PCB są w użyciu od 1930 roku. Te związki chemiczne były kiedyś wytwarzane w dużych ilościach i stosowane we wszystkim, od tworzyw sztucznych i farb, po urządzenia elektryczne. Po tym, jak wykazano, że są niebezpieczne dla zdrowia i środowiska, w latach 70. i 80. kolejne państwa zakazywały ich użycia. Niestety PCB nadal krąży w środowisku, zatruwając m. in. oceany.

Orki to drapieżniki, więc pochłaniają zanieczyszczenie PCB, które pobierają różne ofiary w łańcuchu pokarmowym

Populacje orek żyjące na dalekiej północy, w pobliżu Norwegii, Islandii, Kanady i Wysp Owczych są znacznie mniej zanieczyszczone ze względu na odległość od głównych źródeł PCB. „Jedyną rzeczą, która daje mi nadzieję, jest to, że są populacje, które radzą sobie całkiem dobrze w Arktyce” ‒ powiedział Jepson

Jeśli uda się dokonać globalnego sprzątania z PCB, które zajmie dziesięciolecia, populacje te mogłyby ostatecznie zaludnić puste obszary, dodał naukowiec, zauważając, że zabójcze wieloryby są bardzo inteligentne, mają silne więzy rodzinne i polują w stadach. „To niesamowicie adaptacyjny gatunek - skoro udało im się zasiedlić obszar od Arktyki po Antarktydę, to odbudowanie ich populacji nie powinno być problemem”. 
Ekologia.pl (JS)


Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy