Czwartek 17.12.2020

To zanieczyszczone powietrze przyczyniło się do śmierci dziewczynki

Dziewięcioletnia dziewczynka, która zmarła w następstwie ataku astmy, stała się pierwszą osobą w Wielkiej Brytanii, u której zanieczyszczenie powietrza zostało wymienione jako przyczyna zgonu.fot. shutterstockfot. shutterstock

Ella Adoo-Kissi-Debrah, która mieszkała w pobliżu South Circular Road w Lewisham w południowo-wschodnim Londynie, zmarła w 2013 roku. Sąd koronera w Southwark stwierdził, że zanieczyszczenie powietrza „miało istotny wpływ” na śmierć Elli.
Prof. Gavin Shaddick, doradca rządu ds. Zanieczyszczenia Powietrza, nazwał to „przełomową decyzją”. Na zakończenie dwutygodniowego śledztwa koroner Philip Barlow powiedział, że Ella była narażona na „nadmierny” poziom zanieczyszczenia. Dochodzenie wykazało, że w ciągu trzech lat przed śmiercią miała wiele napadów astmy i 27 razy była przyjmowana do szpitala.

Wydając werdykt, Barlow powiedział, że poziomy dwutlenku azotu (NO2) w pobliżu domu Elli przekraczały wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia i Unii Europejskiej. Dodał: „Stwierdzono, że nie udało się obniżyć poziomu dwutlenku azotu, co prawdopodobnie przyczyniło się do jej śmierci.

„Dochodzę do wniosku, że Ella zmarła na astmę, do której przyczyniła się ekspozycja na nadmierne zanieczyszczenie powietrza” ‒ dodał koroner.

Ella po raz pierwszy trafiła do szpitala w 2010 roku po napadzie kaszlu, powiedziała jej mama, Adoo-Kissi-Debrah podczas dochodzenia. Jako sześciolatka musiała zostać umieszczona w medycznej śpiączce na trzy dni, aby ustabilizować jej stan. Do lata 2012 roku Ella została sklasyfikowana jako niepełnosprawna.

Ella zmarła 15 lutego 2013 r. w następstwie ciężkiego ataku astmy. Raport z 2018 roku wykazał, że wysokie poziomy zanieczyszczeń, które zostały wykryte na stacji monitorującej niedaleko domu Elli, przyczyniły się do śmiertelnego ataku astmy. Autor raportu, prof. Sir Stephen Holgate, powiedział, że Ella „żyła na ostrzu noża” na kilka miesięcy przed śmiercią. Dochodzenie wykazało, że rodzina Elli nie wiedziała o zagrożeniach związanych z zanieczyszczeniem powietrza.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/uk-england-london-55330945”; data dostępu: 2020-12-17
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy