Wtorek 18.05.2021

Tylko 20 firm produkuje aż połowę plastiku, który zaśmieca środowisko

Najnowsze badania ujawniają, że dwadzieścia firm jest odpowiedzialnych za produkcję ponad połowy wszystkich odpadów plastikowych jednorazowego użytku na świecie, podsycając kryzys klimatyczny i powodując katastrofę ekologiczną.fot. shutterstockfot. shutterstock

W badaniu pod lupę wzięto 1000 fabryk, które wytwarzają surowce potrzebne do produktów jednorazowego użytku. Plastikowe butelki, opakowania i torby na żywność są używane raz, a następnie wyrzucane, często trafiając do oceanów.
W analizie ‒ przeprowadzonej przez konsorcjum, w skład którego wchodzi London School of Economics ‒ sprawdzono, które firmy znajdują się u podstaw łańcucha dostaw tworzyw sztucznych i wytwarzają polimery, elementy składowe wszystkich tworzyw sztucznych.

Analiza wymienia 20 firm petrochemicznych, które są źródłem 55% światowych jednorazowych plastikowych odpadów. Według raportu, amerykańska firma ExxonMobil jest największym producentem plastiku jednorazowego użytku, a następnie: Dow, Sinopec, Indorama Ventures, Saudi Aramco, PetroChina, LyondellBasell, Reliance Industries, Braskem, Alpek SA de CV, Borealis, Lotte Chemical, INEOS, Total, Jiangsu Hailun Petrochemical, Far Eastern New Century, Formosa Plastics Corporation, China Energy Investment Group, PTT i China Resources.

Według dyrektora fundacji ds. Finansów i Przejrzystości, Dominica Charlesa, badanie podkreśla, „że przyszłość kryzysu związanego z odpadami z tworzyw sztucznych leży w rękach zaledwie 20 firm”.

„To niezwykle ważny sygnał dla organów regulacyjnych, dla instytucji finansowych, aby wpłynąć na nie, aby zamiast produkować z paliw kopalnych, produkowały plastik, który jest poddawany recyklingowi”.

W badaniu oceniono również, które kraje generują najwięcej odpadów z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku w przeliczeniu na mieszkańca. I okazuje się, że Australia jest liderem na liście krajów generujących najwięcej odpadów plastikowych jednorazowego użytku w przeliczeniu na mieszkańca, wyprzedzając Stany Zjednoczone, Koreę Południową i Wielką Brytanię.

Tworzywa sztuczne jednorazowego użytku są wytwarzane prawie wyłącznie z paliw kopalnych i są jednymi z najtrudniejszych do recyklingu. Zaledwie 10-15% plastiku jednorazowego użytku jest poddawane recyklingowi każdego roku na całym świecie.

Na całym świecie problem jest ogromny: w 2019 roku wyrzucono ponad 130 milionów ton metrycznych plastiku, a prawie całość spalono, zakopano na wysypisku lub wyrzucono bezpośrednio do środowiska.

Kryzys związany z plastikowymi odpadami narasta z każdym rokiem. W ciągu następnych pięciu lat światowa zdolność do produkcji pierwotnych polimerów do jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych może wzrosnąć o ponad 30%. Oczekuje się, że do 2050 r. tworzywa sztuczne będą odpowiadać za 5–10% emisji gazów cieplarnianych.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/science-environment-57149741”; data dostępu: 2021-05-18
  2. “https://www.eco-business.com/news/just-20-polymer-companies-are-responsible-for-half-of-all-single-use-plastic-waste-report/”; data dostępu: 2021-05-18
Ocena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy