Piątek 25.02.2011

GMO W POLSCE. Uprawy transgeniczne coraz bardziej popularne

Powierzchnia upraw genetycznie modyfikowanych rośnie w krajach Unii Europejskiej. W Polsce boom może nastąpić w tym roku – informuje Rzeczpospolita. Genetycznie modyfikowana roślinność jest uprawiana w 29 krajach. Według ISAAA, Międzynarodowej Organizacji ds. Zastosowań Biotechnologii w Rolnictwie, globalna powierzchnia upraw roślin GMO wzrosła o 10 proc. do 148 mln hektarów.

W Polsce uprawy genetycznie modyfikowanej kukurydzy to ok. 3 tys. hektarów.

Jak powiedział „Rzeczpospolitej” Eugeniusz Piątek, dyrektor biura Polskiego Związku Producentów Kukurydzy w tym momencie trudno jest oszacować ile w Polsce jest genetycznie modyfikowanej kukurydzy, bo takie uprawy ciężko kontrolować, a większość nasion jest kupowanych za granicą.

Przyczyna wzrostu popularności upraw GMO tkwi w podwyżce cen surowców rolnych. Według ISAAA poprzedni rok, należał do najlepszych w historii upraw GMO.

W Polsce kukurydza uprawiana jest głównie w Polsce południowej. Jest to kukurydza MON 810 – jedyna genetycznie modyfikowana odmiana dopuszczona do stosowania na terenach Unii Europejskiej. W ubiegłym roku Bruksela zgodziła się także na genetycznie modyfikowanego ziemniaka Amflora, ale według ISAAA Polska nie stosuje go jeszcze na swoim terytorium – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Źródło: Rzeczpospolita

Ocena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy