Uwaga na toksyncze neonikotynoidy w miodzie

Wtorek 10.10.2017
pixabay.com pixabay.com

W próbkach miodu z całego świata znaleziono pozostałości toksycznych pestycydów z grupy neonikotynoidów ‒ wynika z najnowszych badań opublikowanych w piątek w magazynie Science.Obecność tych niezwykle toksycznych substancji stwierdzono w aż 75% próbek ze świata - z czego w 79% pochodzących z Europy. W wielu próbkach stwierdzono obecność więcej niż jednej substancji.

Podczas badania przetestowano 200 próbek z całego świata. W 75% z nich stwierdzono pozostałości najczęściej wykorzystywanych w rolnictwie neonikotynoidów: acetamipryd, klotianidynę, imidaklopryd, tiaklopryd czy tiametoksam. 45% próbek zawierało dwa lub trzy neonikotynoidy, a w 10% pobranych do badania prób znaleziono nawet 4 lub 5 pestycydów. Zanieczyszczone pestycydami było 86% próbek z Ameryki Północnej, 80% próbek pobranych w Azji i 79% próbek pochodzących z Europy. Najczęściej wykrywanym pestycydem był imidaklopryd - jego pozostałości stwierdzono w ponad połowie badanych próbek.

‒ Skala zanieczyszczeń jest porażająca. Dosadnie wskazuje, jak wielkim zagrożeniem dla pszczół są praktyki rolnicze oparte na wykorzystaniu toksycznych dla pszczół syntetycznych pestycydów. Neonikotynoidy są najpopularniejszymi obecnie pestycydami mimo tego, że badania naukowe dowiodły ich ogromnej szkodliwości dla owadów zapylających. Dane z krajów Unii Europejskiej pokazują, że mimo tego, że w 2013 roku wprowadzono częściowy zakaz stosowania ich na roślinach atrakcyjnych dla pszczół miodnych, są tak powszechne, że znajdują się nawet w miodzie. Oznacza to, że obecny - jedynie częściowy - zakaz nie gwarantuje, że to, czym żywią się owady zapylające, jest dla nich bezpieczne. Warto przy tym wspomnieć, że pestycydy w mieszaninach wzmacniają swoje oddziaływanie toksyczne, dzięki tzw. efektowi synergistycznemu - powiedziała Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska.

Związki pszczelarskie oraz Greenpeace apelują do ministra rolnictwa o wsparcie pełnego zakazu stosowania toksycznych dla pszczół pestycydów oraz przyjęcie nowych, poprawionych wytycznych dla oceny ich bezpieczeństwa. W najbliższym czasie w Unii zapadnie decyzja o rozszerzeniu częściowego zakazu ich stosowania. Dotychczas pod apelem w Polsce podpisało się ponad 65 tysięcy osób.
Źródło:
http://science.sciencemag.org/content/358/6359/109.full
Greenpeace Polska
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy