Środa 19.02.2020

W jaki sposób miejskie drzewa i żywopłoty oczyszczają powietrze?

Żywopłoty i drzewa w miastach są nie tylko atrakcyjne. Mogą zachowywać się jak naturalne filtry powietrza, zatrzymując pyły pochodzące z  ruchu drogowego, które są obwiniane za szereg poważnych problemów zdrowotnych, od chorób serca, astmy i udarów mózgu po cukrzycę, otyłość i demencję.



fot. shutterstockfot. shutterstock

Badanie na Lancaster University wykazało, że srebrna brzoza o wysokości dorosłego człowieka była szczególnie dobra w oczyszczaniu powietrza.

Jej liście pokryte są drobnymi włoskami i rowkami, które pomagają wychwycić cząstki zanieczyszczeń z powietrza. Za każdym razem, gdy pada deszcz, cząstki te są zmywane z liści, dając nową przestrzeń do wyłapywania kolejnych zanieczyszczeń. Naukowcy sugerują, że drzewa można sadzić w punktach największego ruchu komunikacyjnego i największego zanieczyszczenia.
Badanie na University of Surrey wykazało również, że żywopłoty lub kombinacja żywopłotów i drzew pomagają ograniczyć rozprzestrzenianie się zanieczyszczenia powietrza z dróg, w tym dwutlenku węgla, szkodliwych metali ciężkich i mikroskopijnych cząstek. Jakie jeszcze zalety ma miejska zieleń ?

Poza oczyszczaniem powietrza żywopłoty i drzewa pomagają również ochłodzić atmosferę w miastach, chronią przed powodzią poprzez pochłanianie silnych opadów deszczu i absorbują dwutlenek węgla ‒ wymieniają naukowcy.
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/science/2020/feb/18/plantwatch-how-urban-trees-and-hedges-help-cut-air-pollution”; data dostępu: 2020-02-19
Ocena (5.0) Oceń: