Środa 02.01.2019

W Rosji przyjęto ustawę o ochronie zwierząt

Rosyjska Duma przyjęła ustawę, która zapewni lepszą ochronę zwierzętom, m.in. bezpańskim psom. Akt prawny został podpisany przez prezydenta Putina.pixabay.compixabay.com

Po raz pierwszy projekt trafił do rosyjskiego parlamentu osiem lat temu. W pierwszym czytaniu dokument przyjęto w 2011 roku.

Zgodnie z ustawą zabijanie zwierząt (poza hodowlanymi), a także znęcanie się nad nimi, będzie zakazane. Bezdomne zwierzęta będą musiały być umieszczane w schroniskach, a proces ich odłowu będzie obowiązkowo rejestrowany przez kamerę. Niedozwolone będzie również odławianie zwierząt posiadających opiekuna (np. z adresówką przy obroży).

Ustawa reguluje również powstawanie i działalność schronisk dla zwierząt, zakazując m.in. zakładania ich w mieszkaniach, a także usypiania zwierząt bez jednoznacznej diagnozy ze strony lekarza o nieuleczalnej chorobie lub schorzeniu uniemożliwiającym życie wolne od cierpienia. Schroniska będą miały ponadto obowiązek informowania o stanie zwierzęcia w ciągu trzech dni od jego przyjęcia.

– Przyjęcie w Rosji ustawy, która obejmuje tego rodzaju ochroną bezpańskie zwierzęta, to duży krok naprzód, jeśli weźmie się pod uwagę, że jeszcze niedawno na ulicach były tam masowo zabijane psy w ramach przygotowań do mistrzostw świata w piłce nożnej  – mówi Anna Iżyńska, specjalistka ds. komunikacji w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki – Cieszymy się też z decyzji o rozpoczęciu wdrażania programów sterylizacji i kastracji bezpańskich psów, jest to bowiem najskuteczniejsza metoda walki z bezdomnością zwierząt – dodaje.


Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “https://www.otwarteklatki.pl/”; data dostępu: 2019-01-01
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy