Piątek 23.11.2018

W Warszawie jest chodnik pożerający smog!

Zanieczyszczone powietrze to jeden z największych problemów nie tylko Warszawy, ale również innych miast w Polsce i w Europie. Dlatego w stolicy, tuż przy  Rondzie Daszyńskiego powstał chodnik pochłaniający smog. Badania przeprowadzone w tym miejscu pokazują, że stężenie szkodliwych substancji obniżyło się o niemal 30%chodnik antysmogowy znajduje się na Woli przy Rondzie Daszyńskiegochodnik antysmogowy znajduje się na Woli przy Rondzie Daszyńskiego

Na odcinku o powierzchni 350 mkw. na ul. Towarowej – tuż przy Rondzie Daszyńskiego – specjalne płyty chodnikowe w technologii TXACTIVE mają pomóc w walce z pyłem i spalinami.

W jaki sposób? W konstrukcji został wykorzystany specjalny beton z domieszką tlenku tytanu, dzięki promieniom słonecznym wykorzystuje zjawisko fotokatalizy. Na jego powierzchni dochodzi do redukcji szkodliwych substancji (w szczególności dwutlenku azotu), które w dalszym procesie rozkładają się na nieszkodliwe związki i wraz z wodą deszczową odpływają do gleby. Chodnik wybudowany w tej technologii nie tylko ma zdolność do zmniejszania stężenia szkodliwych substancji w powietrzu, ale zyskał także właściwości samoczyszczania.

Czy to działa? Chodnik przy Rondzie Daszyńskiego przynosi już pierwsze efekty. Badania i obserwacje przeprowadzone w tym miejscu pokazują, że stężenie szkodliwych substancji obniżyło się o niemal 30%. Znaczna poprawa powietrza została zaobserwowana również na wysokości 50 cm od podłoża, co jest szczególnie istotne dla zdrowia małych dzieci.

Chodnik pochłaniający smog powstał dzięki współpracy ZDM z partnerami naukowymi firmy Skanska. Pozytywne testy pierwszego, chodnika pochłaniającego smog wypadły na tyle dobrze, że w planach firmy Skanska jest budowa kolejnych 6 tys. mkw. trotuarów z wykorzystaniem tej technologii.
Ekologia.pl (JS)


Bibliografia

  1. “https://zdm.waw.pl”; data dostępu: 2018-11-23
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy