Wciąż śmiecimy w lasach
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Wciąż śmiecimy w lasach

Wciąż śmiecimy w lasach

Fot.: Zaśmiecony las (Lasy Państwowe)
Fot.: Zaśmiecony las (Lasy Państwowe)
Wyrzucanie śmieci do lasów jest zdecydowanie jednym z głównych problemów, z jakimi mierzą się służby Lasów Państwowych. Z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Lasu leśnicy, samorządowcy, nauczyciele i posłowie rozmawiali na temat braku uregulowań prawnych dotyczących sposobów na radzenie sobie z plagą śmieci.

Dyskusja podjęta podczas spotkania 16 czerwca, była niejako kontynuacją rozmów, jakie DGLP rozpoczęła 6 maja br., organizując spotkanie leśników z instytucjami, które starają się walczyć z problemem zaśmiecania, m.in. z policją. Mimo że wspólnymi siłami osiąga się czasem imponujące efekty, takie jak warszawska RDLP, która tylko w tym roku planuje zebrać 108 tys. m sześc. śmieci, to wciąż brak rozwiązań systemowych, które ograniczyłyby nielegalny wywóz odpadów do lasu. Problem braku wskazania jednoznacznie, kto jest odpowiedzialny za śmieci pozostawiane w lesie zdominował dyskusję uczestników spotkania. Większość z nich wskazała rozwiązanie czyniące gminę właścicielem śmieci.

Wielokrotnie również wskazywano na konieczność prowadzenia edukacji ekologicznej społeczeństwa. Mimo że jest to proces długofalowy, warto w niego inwestować. Wiadomo bowiem, że obyczaje i nawyki silniej kierują działaniem społeczeństwa niż uregulowania prawne.

Źródło: CILP Anna Pikus
4.7/5 - (19 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ja jestem częstym bywalcem w lesie
i rzeczywiscie – dzikie wysypiska to prawdziwa plaga
uważam że kary powinny być tak duże
że nie opłacałoby się śmiecić
i nie to ze kara więzienia
np 10 000 grzywna
a może przydałyby się nagrody za wskazanie sprawców

Dlaczego Gmina ma sprzątać po brudasach co to wolą kupić "flachę" niż zapłacić za wywóz własnych śmieci.

Jeżeli już Gmina (czyli jej mieszkańcy) ma płacić za wywóz śmieci to dajcie nam takie prawo, które poprzez system surowych kar pieniężnych pozwoli Gminie sfinansować zarówno koszty sprzątania jak i wszelkie koszty związane z doprowadzeniem "śmieciarza" do Sądu (wraz z dowodami).

Z moich obserwacji wynika, że im więcej Gmina sprząta, im więcej jest społecznych akcji sprzątania, tym więcej "brudasy" śmiecą w lasach.

Dotychczasowa strategia walki z zaśmiecaniem lasów jest absurdem, dla naszego dobra musimy to zmienić jak najszybciej.

Krzysztof Moczyróg
Parcela