Wtorek 04.01.2022

We Francji nie można już pakować owoców i warzyw w plastik

We Francji weszło w życie nowe prawo zakazujące pakowania większości owoców i warzyw w tworzywa sztuczne.  Od 1 stycznia 2022 roku ogórki, pory, marchewki i około 30 innych owoców i warzyw nie  będą już sprzedawane w plastiku.fot. shutterstockfot. shutterstock

Z zakazu będą zwolnione opakowania powyżej 1,5 kg, podobnie jak pokrojone lub przetworzone owoce. Niektóre odmiany warzyw i owoców, w tym pomidory koktajlowe lub owoce miękkie, takie jak maliny i jagody, dostaną więcej czasu, aby znaleźć alternatywy dla plastiku, ale opakowania plastikowe będą stopniowo wycofywane dla wszystkich owoców i warzyw do 2026 roku.
Prezydent Emmanuel Macron nazwał zakaz „prawdziwą rewolucją” i powiedział, że pokazuje on zaangażowanie kraju w proces całkowitego wycofywania plastiku do 2040 roku.

Uważa się, że ponad jedna trzecia warzyw i owoców we Francji jest sprzedawana w opakowaniach plastikowych. W oświadczeniu Ministerstwo Środowiska stwierdziło, że Francja wykorzystuje „oburzającą ilości” tworzyw sztucznych jednorazowego użytku i że nowy zakaz „ma ograniczyć stosowanie plastiku i zwiększyć wykorzystania materiałów alternatywnych".

Zakaz jest częścią wieloletniego programu wprowadzonego przez rząd Macrona, w ramach którego tworzywa sztuczne będą powoli wycofywane z wielu branż.

Od 2021 roku zakazano stosowania plastikowych słomek, kubków i sztućców, a także styropianowych pudełek na wynos. W 2022 r., przestrzenie publiczne będą zmuszone zapewnić fontanny z wodą, aby ograniczyć zużycie plastikowych butelek, prasa, książki będą musiały być wysyłane bez plastikowych opakowań, a restauracje fast food nie będą już mogły oferować darmowych plastikowych zabawek.

Firmy branżowe wyrażają zaniepokojenie tempem wprowadzania nowego zakazu. Philippe Binard z European Fresh Produce Association powiedział, że „usunięcie plastikowych opakowań z większości owoców i warzyw w tak krótkim czasie nie pozwala na testowanie i wprowadzanie alternatyw w odpowiednim czasie”.

Kilka innych krajów europejskich ogłosiło w ostatnich miesiącach podobne zakazy. Na początku tego miesiąca Hiszpania ogłosiła, że ​​od 2023 r. wprowadzi zakaz sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach.

Rząd Macrona ogłosił również kilka innych nowych przepisów dotyczących ochrony środowiska, w tym przepisy regulujące reklamy samochodów w celu promowania bardziej ekologicznych alternatyw, takich jak spacery i jazda na rowerze.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “French ban on plastic packaging for fruit and vegetables begins”; bbc.com; 2022-01-04
Ocena (3.5) Oceń: