Czwartek 12.03.2020

WHO ogłosiło pandemię koronawirusa

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w środę szybko rozprzestrzeniającą się epidemię koronawirusa jako pandemię, uznając ‒ że wirus prawdopodobnie rozprzestrzeni się na wszystkie kraje na świecie. Co to oznacza?WHO ogłasza pandemię, fot. shutterstockWHO ogłasza pandemię, fot. shutterstock

Dyrektor generalny Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że sytuacja się pogorszy. „Spodziewamy się, że liczba przypadków, liczba ofiar śmiertelnych i liczba dotkniętych krajów wzrośnie jeszcze bardziej”.

Do środy, 11 marca 2020 roku na Covid-19 zachorowało 118 000 osób. Do tej pory zmarło 4300.
Zadeklarowanie pandemii nie ma nic wspólnego ze zmianami w charakterystyce choroby, ale jest związane z obawami dotyczącymi jej zasięgu geograficznego. Według Światowej Organizacji Zdrowia pandemia zostaje ogłoszona, gdy nowa choroba, na którą ludzie nie mają odporności, rozprzestrzenia się na całym świecie ponad oczekiwania. Czym pandemia różni się od epidemii? Podczas gdy epidemia opisuje chorobę dotykającą określony region, pandemia ma globalny wpływ.

Czy to coś zmieni w sposobie leczenia?

WHO podkreśliła, że ​​użycie słowa „pandemia” nie oznacza zmiany w jego zaleceniach. Wciąż wzywa kraje do „wykrywania, testowania, leczenia, izolowania, śledzenia i mobilizowania swoich obywateli”.

Urzędnicy WHO podkreślili, że podstawowe interwencje w zakresie zdrowia publicznego mogą nadal ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa i ograniczać liczbę przypadków nawet tam, gdzie był on szeroko rozpowszechniany, jak wykazały prace władz i społeczności w Chinach, Singapurze i Korei Południowej.

„Opisanie sytuacji jako pandemii nie zmienia oceny WHO dotyczącej zagrożenia związanego z tym koronawirusem” ‒ powiedział Tedros w centrali WHO w Genewie. „Nie zmienia tego, co robi WHO, ani nie zmienia tego, co kraje powinny zrobić”.

Jednocześnie Tedros powiedział: „To nie jest tylko kryzys zdrowia publicznego, to kryzys, który dotknie każdy sektor, więc każdy sektor musi być zaangażowany w walkę”.

Tedros powiedział, że jest to pierwszy koronawirus, który osiągnął poziom pandemii, ale powiedział także „nigdy wcześniej nie widzieliśmy pandemii, którą można kontrolować”.

Uważa się, że wirus, który prawdopodobnie pochodzi od nietoperzy, ale został przekazany ludziom przez nierozpoznany dotąd pośredni gatunek zwierząt, zaczął zarażać ludzi w Wuhan w Chinach pod koniec listopada lub na początku grudnia. Od tego czasu wirus rozprzestrzenia się na całym świecie.

Podczas gdy Chiny są bliskie powstrzymania wybuchu epidemii ‒ we wtorek zgłosiły tylko 24 przypadki – epidemia postępuje w wielu lokalizacjach na całym świecie, w tym we Włoszech, Iranie i Stanach Zjednoczonych.

„Nie możemy powiedzieć tego wystarczająco głośno, wystarczająco wyraźnie lub wystarczająco często: wszystkie kraje wciąż mogą zmienić przebieg tej pandemii”, powiedział Tedros.

Tedros wykorzystał fakt, że 90% skumulowanych przypadków zgłoszono w zaledwie czterech krajach, jako dowód, że reszta świata wciąż miała czas, aby zapobiec wybuchowi epidemi.  

Urzędnicy WHO podkreślili również, że kraje powinny wdrażać strategiczne połączenie zarówno środków ograniczających rozprzestrzenianie, jak i środków łagodzących. Pierwsza z nich polega na próbie wykrycia i zatrzymania znanych łańcuchów transmisji poprzez izolację przypadków oraz śledzenie i potencjalną kwarantannę ich kontaktów. Łagodzenie obejmuje kroki na poziomie ludności, takie jak dystans społeczny.
„Widzimy, że sukces jest podstawą zdrowia publicznego”, powiedziała Maria Van Kerkhove, kierująca działem chorób odzwierzęcych WHO. Kraje muszą przetestować i upewnić się, że ich laboratoria i szpitale są gotowe. Muszą mieć plany, jak inaczej traktować łagodne przypadki, a jak ciężkie. Powiedziała też, społeczeństwo musi również odgrywać pewną rolę, poprzez mycie rąk i trzymanie się z dala od innych osób jeśli mogą być chore.
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/world-51839944”; data dostępu: 2020-03-11
  2. “https://www.theguardian.com/world/2020/mar/11/what-is-a-pandemic-coronavirus-covid-19-who”; data dostępu: 2020-03-11
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy