Piątek 01.10.2021

Więźniowie posprzątają dzikie składowiska

Więźniowie posprzątają nielegalne składowiska odpadów. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ten cel przeznaczy 500 tys. zł.fot. shutterstockfot. shutterstock

Środki zostaną przekazane m.in. na pracę dla osób osadzonych w zakładach karnych.

Jak podkreśla NFOŚiGW jest to pilotażowy program, który pozwoli na likwidację dzikich składowisk.

„W ramach programu chcemy aktywizować osoby skazane, a przy tym sprzątać wysypiska. To także element resocjalizacji. Wiele osób skazanych zgłasza się do pracy m.in. do sprzątania odpadów, takie działania pozwolą na wsparcie samorządów w walce o czyste środowisko– powiedział wiceminister Jacek Ozdoba.


Zaostrzone zostaną także kary za przestępstwa środowiskowe . W nowelizacji pojawią się przepisy dotyczące m.in. nawiązki do 10 mln zł od przestępców na cele związane z utylizacją zalegających odpadów.

Wiceminister Jacek Ozdoba przypomniał także, że na stronie internetowej GIOŚ został stworzony specjalny interaktywny formularz, który w sposób łatwy i sprawny umożliwia zgłoszenie np. nielegalnego składowiska odpadów.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.gov.pl/web/klimat/wiezniowie-sprzataja-wysypiska---program-nfosigw-likwidacji-dzikich-wysypisk”; data dostępu: 2021-10-01
Ocena (3.8) Oceń: