Czwartek 07.03.2019

WWF wspiera mordujące bojówki w Azji i Afryce

Światowa organizacja ekologiczna WWF została oskarżona o finansowanie i współpracę ze strażnikami, którzy rzekomo torturowali i zabijali ludzi w parkach narodowych w Azji i Afryce – informuje BuzzFeed.fot. pixabay.comfot. pixabay.com

Raport „Tajna wojna WWF” stworzony przez serwis informacyjny Buzzfeed ujawnia, że jedna z największych organizacji ekologicznych na świecie z milutką pandą w logo finansuje, wyposaża i współpracuje bezpośrednio z siłami paramilitarnymi, które zostały oskarżone o bicie, torturowanie, napaści seksualne i mordowanie wielu osób w parkach narodowych w Afryce i Azji.

Jest również oskarżona o dostarczanie zaopatrzenia – w tym noży, gogli noktowizyjnych, pałek – które były wykorzystywane w trakcie napadów.

Incydenty opisane w raporcie BuzzFeed sięgają roku 2006, kiedy to Shikharam Chaudhary, rolnik w Nepalu oskarżony o zakopanie rogu nosorożca, został znaleziony martwy w więzieniu prowadzonym przez partnerów WWF. Serwis informacyjny przypomina, że w 2017 r. strażnicy leśni w parku finansowanym przez WWF w Kamerunie torturowali 11-letniego chłopca przed jego rodzicami. Rodzinna wioska chłopca złożyła skargę do WWF, ale sprawa praktycznie przeszła bez echa.

Zdaniem BuzzFeed organizacja WWF działa jak „globalny szpieg”, organizując i finansując sieć „informatorów”, którzy współpracują z władzami parków. Wszystko w imię brutalnej walki z kłusownikami.

To nie jedyne oskarżenia pod adresem WWF. Survival International (SI), organizacja z siedzibą w Wielkiej Brytanii, której celem jest ochrona wrażliwych populacji tubylczych na całym świecie, oskarżyła organizację o „zielony kolonializm”, w ramach którego WWF pomagała w pozbyciu się rdzennych mieszkańców ziemi w ramach tworzonych parków narodowych.

„To skandal, który WWF ukrywa od dziesięcioleci. Pieniądze jego zwolenników przeznaczane są na finansowanie brutalnych ekobojówek, które bezkarnie atakują, torturują, a nawet zabijają ludy plemienne” – powiedział Stephen Corry, dyrektor Survival International.

Skarga wystosowana przez SI przeciwko WWF w imieniu zbieracko-łowieckiej grupy Baka w Kamerunie została rozpatrzona przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w 2017 r. Jednak SI później wycofało się z tego procesu.

Stanowisko WWF

W odpowiedzi na zarzuty organizacja WWF ogłosiła, że rozpoczęła niezależne dochodzenie. „Uważamy, że naszym obowiązkiem jest dotarcie do sedna zarzutów, które ujawnił BuzzFeed. Mając to na uwadze, zleciliśmy niezależną analizę postawionych nam oskarżeń.” 

„Poważnie podchodzimy do każdego zarzutu. Poprosiliśmy BuzzFeed o udostępnienie wszystkich dowodów uzyskanych w celu wsparcia dochodzenia. (…) Prace WWF opierają się na głębokim wsparciu społeczności, zaangażowaniu i integracji. Prowadzimy rygorystyczną politykę mającą na celu zapewnienie, że my i nasi partnerzy chronimy prawa i dobro rdzennych mieszkańców i lokalnych społeczności w miejscach, w których pracujemy. Każde naruszenie tych zasad jest dla nas nie do przyjęcia, a jeśli przegląd zostanie wykryty, zobowiązujemy się do podjęcia szybkich działań” – czytamy w oświadczeniu WWF.
Ekologia.pl (JS)
Bibliografia

  1. “https://www.buzzfeednews.com/article/tomwarren/wwf-world-wide-fund-nature-parks-torture-death”; data dostępu: 2019-03-07
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy