Poniedziałek 24.01.2022

Wyciek ropy w Peru po erupcji Tonga to prawdziwa „klęska ekologiczna”

Zoo w Limie ściga się z czasem, by uratować dziesiątki ptaków morskich, w tym chronione pingwiny, które zostały pokryte ropą po tym, jak 6000 baryłek czarnego złota rozlało się u wybrzeży Peru w następstwie wybuchu wulkanu Tonga.fot. shutterstockfot. shutterstock

Z rafinerii La Pampilla wyciekło ponad 6000 baryłek ropy naftowej po tym, jak w tankowiec uderzyły fale tsunami spowodowane erupcją wulkanu Tonga.

Ponad 40 ptaków, w tym pingwiny Humboldta – wymienione jako wrażliwe przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody – zostały przywiezione do zoo Parque de Las Leyendas po uratowaniu ich z zanieczyszczonych plaż i rezerwatów przyrody.
„Prognozy dla ptaków są niejasne” – powiedział AFP biolog Liseth Bermudez.

„Robimy wszystko, co w naszej mocy, by je uratować”.

Zwierzętami opiekuje się zespół lekarzy weterynarii, którzy myją je specjalnymi detergentami, aby usunąć duszący olej. Zwierzętom podawano również leki przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne oraz witaminy.

„Nigdy nie widzieliśmy czegoś takiego w historii Peru” - powiedział Bermudez, opiekujący się ptakami. „Nie sądziliśmy, że skala katastrofy będzie aż tak duża”.

Wyciek w pobliżu Limy zanieczyścił plaże i zaszkodził przemysłowi rybnemu i turystycznemu, a załogi pracowały bez przerwy, aby posprzątać ten bałagan.

Biolog Guillermo Ramos z peruwiańskiej służby leśnej Serfor powiedział, że jeszcze więcej zwierząt umrze, jeśli olej się rozprzestrzeni.

„Są tu gatunki, które żywią się skorupiakami i rybami, które są już skażone” – powiedział.

Dodał, że pracownicy Serforu znaleźli wiele martwych ptaków i wydr morskich na plażach i w rezerwatach przyrody od czasu wycieku.

Juan Carlos Riveros, dyrektor naukowy organizacji ratowniczej Oceana Peru, powiedział, że olej może wpływać na zdolności reprodukcyjne niektórych zwierząt i powodować wady wrodzone, zwłaszcza u ptaków, ryb i żółwi. Według Ministerstwa Zdrowia prądy morskie rozprzestrzeniły olej wzdłuż wybrzeża na odległość ponad 40 kilometrów od rafinerii, wpływając na 21 plaż.

Rząd domagał się odszkodowania od hiszpańskiej firmy naftowej Repsol, która jest właścicielem tankowca. Ale firma zaprzecza odpowiedzialności, mówiąc, że władze morskie nie wydały żadnego ostrzeżenia o falach tsunami po erupcji Tonga.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. CARLOS MANDUJANO, AFP ; “Vets Race to Save Endangered Birds Caught in Oil Spill Off The Coast of Peru ”; sciencealert.com; 2022-01-24
Ocena (3.1) Oceń: