Wtorek 01.12.2020

Wylesianie w brazylijskiej Amazonii osiąga najwyższy od 12 lat poziom

Wylesianie amazońskich lasów deszczowych w Brazylii osiągnęło najwyższy poziom od 2008 roku, informuje krajowa agencja kosmiczna (Inpe).fot. shutterstockfot. shutterstock

Skala wylesiania w brazylijskich lasach deszczowych Amazonii osiągnęła najwyższy poziom od 12 lat. Oficjalne dane rządowe pokazały, że zniszczenia gwałtownie wzrosły od czasu objęcia urzędu przez prezydenta Jaira Bolsonaro i osłabienia egzekwowania przepisów w zakresie ochrony środowiska.
W sumie 11 088 km2 lasów deszczowych zostało zniszczonych od sierpnia 2019 do lipca 2020. To o 9,5% wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

Amazonia to największy na świecie las deszczowy, a jego ochrona ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania katastrofalnych zmian klimatycznych ze względu na ogromną ilość pochłanianego przez nią dwutlenku węgla.

Oficjalna roczna miara zasięgu wylesiania jest dokonywana poprzez porównanie zdjęć satelitarnych. Najnowsze dane wskazują znaczny wzrost w porównaniu z 7,536 km2 ogłoszonymi przez Inpe w 2018 r. - rok przed objęciem urzędu przez pana Bolsonaro. Nowe dane mają charakter wstępny, a oficjalne statystyki mają zostać opublikowane na początku przyszłego roku.

Prezydent Bolsonaro osłabił organ ochrony środowiska Ibamę i wezwał do bardziej komercyjnego rolnictwa i wydobycia w regionie Amazonii, argumentując, że wydobędzie to region z biedy. Zwolennicy ochrony środowiska twierdzą, że ośmielili nielegalnych farmerów, górników i grabieżców ziemi do wycinki lasu.

Europejscy przywódcy, tacy jak prezydent Francji Emmanuel Macron, zaciekle krytykowali Brazylię, argumentując, że robi ona za mało, aby chronić Amazonię. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joseph R. Biden Jr. a powiedział w debacie, że świat powinien zaoferować Brazylii pieniądze na sfinansowanie wysiłków na rzecz powstrzymania wylesiania i grozi konsekwencjami gospodarczymi, jeśli tego nie zrobi. Komentarz ten spotkał się z ostrą krytyką ze strony Bolsonaro, który powiedział, że takie działania stanowią zagrożenie dla suwerenności Brazylii.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/world-latin-america-55130304”; data dostępu: 2020-12-01
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy