Wtorek 02.07.2019

Wyłowili ponad 40 ton plastiku z Oceanu Spokojnego

Organizacja non-profit Ocean Voyages  zebrała ponad 40 ton plastikowych odpadów, które dryfowały w obrębie Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. Wśród odpadów dominowały plastikowe butelki, butelki po piwie, zabawki i ogromne „sieci-widma” ‒  porzucone narzędzia połowowe, które stanowią śmiertelną pułapkę dla morskich zwierząt.fot. shutterstockfot. shutterstock

Grupa Ocean Voyages Institute poinformowała, że ich misja była „największym i najbardziej udanym czyszczeniem oceanów do tej pory”. Używając technologii satelitarnej i dronów, załoga usunęła w sumie około 40 ton śmieci.
„Technologia satelitarna odegrała kluczową rolę w naszych wysiłkach, oferując innowacyjne rozwiązanie w poszukiwaniu obszarów o gęstym zanieczyszczeniu tworzywem sztucznym” ‒ powiedziała Mary Crowley, założycielka i dyrektor wykonawczy OV Institute.

Czterdzieści ton może wydawać się bardzo dużo ‒ odpowiada to masie około 24 samochodów lub wadze 6 dorosłych słoni. Ale 25-dniowa wyprawa ledwie dotknęła skali problemu. „To, co tam zrobiliśmy, jest niewielkie w porównaniu z wielkością problemu” ‒ dodała Crowley.

„Sieci i inne szczątki są oznakami rozprzestrzeniającego się zanieczyszczenia z tworzyw sztucznych, które stanowią zagrożenie dla życia morskiego, środowiska przybrzeżnego, żeglugi, rybołówstwa, dzikiej przyrody i naszego zdrowia” ‒ dodała.

Około 1,5 tony zebranego plastiku zostało przekazane do programu studiów magisterskich na University of Hawaii i w ręce indywidualnych artystów, którzy planują przekształcić plastik w rzeźby i inne dzieła. Pozostała ilość ma zostać przetworzona przez Schnitzer Steel i wysłana do fabryki H-POWER na Hawajach, gdzie zostanie przekształcona w energię.

Crowley powiedziała, że grupa planuje dłuższą, trzymiesięczną ekspedycję w przyszłości i ma nadzieję, że inne organizacje pójdą w ich ślady.

Według OV Institute co roku około 600 tys. ton porzuconych sieci trafia do oceanów. Kolejne 9 milionów ton to odpady komunalne, w tym plastikowe butelki, torebki i zabawki, które spływają corocznie do oceanu z plaż, rzek i potoków.

W rezultacie każdego roku ginie 380 tys. zwierząt morskich. „Dlatego konieczne są pilne działania na wszystkich poziomach: ograniczenie produkcji jednorazowych tworzyw sztucznych, zapobieganie przedostawaniu się plastikowych śmieci do oceanów oraz edukowanie opinii publicznej, korporacji i przemysłu morskiego w dziedzinie zapobiegania, innowacji i masowych działań porządkowych ‒ powiedział Crowley.

„Pytanie brzmi, czy jesteśmy gotowi uczynić priorytetem ochronę 72 procent naszej planety?”
Szacuje się, że co roku do oceanów trafia 600 tys. ton porzuconych sieci rybackich. www.oceanvoyagesinstitute.org
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.oceanvoyagesinstitute.org/”; data dostępu: 2019-07-02
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy