Czwartek 09.02.2023

Wytwarzamy więcej plastikowych odpadów jednorazowego użytku niż kiedykolwiek wcześniej

Pomimo globalnych wysiłków na rzecz zmniejszenia zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi świat wyprodukował rekordową ilość plastików, w większości wykonanych z polimerów powstałych z paliw kopalnych – wynika z najnowszego raportu.Fot. Romolo Tavani/ShutterstockFot. Romolo Tavani/Shutterstock
Według nowego badania, pomimo rosnącej presji konsumentów i regulacji, obecnie produkuje się więcej plastikowych odpadów jednorazowego użytku niż kiedykolwiek wcześniej.

Nowy raport – Plastic Waste Makers Index 2023 – opracowany przez filantropijną fundację Minderoo, wykazał, że w 2021 roku świat wytworzył 139 milionów ton metrycznych odpadów z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, czyli o 6 milionów ton więcej niż w 2019 roku.
W raporcie stwierdzono, że większa ilość odpadów z tworzyw sztucznych wynika z rosnącego popytu na elastyczne opakowania, takie jak folie i saszetki.

W ostatnich latach rządy na całym świecie ogłosiły politykę mającą na celu zmniejszenie ilości plastiku jednorazowego użytku, zakazując produktów takich jak słomki, sztućce jednorazowe, pojemniki na żywność, waciki, torby i patyczki od balonów.

W lipcu Kalifornia jako pierwszy stan w USA ogłosiła własne cele — w tym spadek sprzedaży opakowań z tworzyw sztucznych o 25% do 2032 r. W grudniu Wielka Brytania rozszerzyła listę zakazanych artykułów o jednorazowe tacki, patyczki do balonów oraz niektóre rodzaje styropianowych kubków i pojemników na żywność. Zakazy obowiązują również między innymi w Unii Europejskiej, Australii i Indiach. Wiele krajów zakazało używania plastikowych talerzy i sztućców jednorazowego użytku.

Jednak raport wykazał, że główny problem leży w recyklingu, który nie rozwija się wystarczająco szybko, aby poradzić sobie z ilością produkowanego plastiku. Oznacza to, że zużyte produkty znacznie częściej trafiają na wysypiska śmieci, na plaże, do rzek i oceanów niż do ponownego użytku.

„Pokazuje to ponad wszelką wątpliwość, że problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi staje się coraz większy i jest napędzany przez producentów polimerów, którzy są oczywiście napędzani przez sektor ropy i gazu” – powiedział Andrew Forrest, założyciel Minderoo. Dlatego autorzy raportu apelują o wprowadzenie opłaty od produkcji i/lub zużycia polimerów z paliw kopalnych w celu generowania funduszy na skalowanie infrastruktury do zbierania, sortowania i recyklingu tworzyw sztucznych.

Toby Gardner, starszy pracownik naukowy w Sztokholmskim Instytucie Środowiska, powiedział, że był to „bardzo potrzebny” raport, który „pokazuje wyraźniej niż kiedykolwiek, jak wiele tworzyw sztucznych jednorazowego użytku niszczy nasze środowisko”.

„Potrzebne są zdecydowane działania rządu zarówno w celu zmniejszenia konsumpcji, jak i zwiększenia skali recyklingu poprzez regulacje” – dodał Gardner.

W zeszłym roku Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska, najwyższy na świecie organ decyzyjny ds. środowiska, zgodziło się na zawarcie pierwszego na świecie globalnego traktatu dotyczącego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.

Międzyrządowy komitet pracuje do 2024 r., aby sporządzić prawnie wiążącą umowę, która obejmowałaby pełny cykl życia plastiku, od jego produkcji i projektowania po utylizację.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Jamie Hailstone; “More Single-Use Plastic Waste Being Produced Than Ever Before, Study Finds”; forbes.com; 2023-02-09
Ocena (2.7) Oceń: