Środa 03.02.2021

Wzrost poziomu morza gorszy, niż sądzono ‒ ostrzegają naukowcy

Ostatnie prognozy są niespójne z danymi historycznymi, a wzrost poziomu morza prawdopodobnie będzie szybszy i większy niż wcześniej sądzono ‒ wynika z najnowszych badań. Duński zespół przewiduje możliwy wzrost o 1,35 m do 2100 r.fot. shutterstockfot. shutterstock

W swojej najnowszej ocenie Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu stwierdził, że poziom morza nie wzrośnie powyżej 1,1 metra do 2100 roku. Jednak klimatolodzy z Instytutu Nielsa Bohra na Uniwersytecie w Kopenhadze uważają, że poziom może wzrosnąć nawet o 1,35 metra do 2100 roku. Kiedy wykorzystali dane historyczne dotyczące podnoszenia się poziomu morza do walidacji różnych modeli, na których opierał się IPCC, odkryli rozbieżność około 25 cm. Swoje badania opublikowali w czasopiśmie Ocean Science.
„Modele używane do prognozowania wzrostu poziomu morza obecnie nie są wystarczająco czułe” – powiedział naukowiec ds. Zmian klimatu Aslak Grinsted, współautor i profesor nadzwyczajny w Instytucie Nielsa Bohra. „Mówiąc wprost, nie osiągają celu, gdy porównujemy je z tempem wzrostu poziomu morza, jakie obserwujemy.”

Powiedział, że artykuł został wysłany do naukowców IPCC zajmujących się poziomem morza. Prognozy wzrostu wykorzystywane przez IPCC opierają się na „układance” modeli pokryw lodowych, lodowców oraz rozszerzalności cieplnej lub ocieplenia morza. Im bardziej wzrośnie temperatura, tym wyższy będzie poziom morza. Ale, jak powiedział Grinsted, czasami dostępna była tylko ograniczona ilość danych dla modeli. Powiedział, że przed obserwacjami satelitarnymi w latach 90. praktycznie nie było danych na temat szybkości topnienia Antarktydy. Grinsted stwierdził, że chociaż indywidualne dane, testowane wstecz w czasie, od 1850 do 2017 r., odzwierciedlały rzeczywisty wzrost poziomu morza, po połączeniu danych przewidywania były zbyt konserwatywne.

„Mamy lepsze dane historyczne dotyczące całkowitego wzrostu poziomu morza, co w zasadzie pozwala na przetestowanie połączonej układanki modeli” ‒ powiedział Grinsted. Zespół badawczy z Instytutu Nielsa Bohra ma nadzieję, że ich metoda weryfikacji przyszłych scenariuszy poprzez spojrzenie w przeszłość może zyskać przyczółek w analizie wzrostu poziomu morza. Jens Hesselbjerg Christensen, profesor instytutu ds. Lodu, klimatu i geofizyki oraz współautor artykułu, powiedział: „Mamy nadzieję, że ta nowa miara porównawcza zostanie przyjęta i może stać się narzędziem, które możemy zastosować do porównywania różnych modeli”.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/environment/2021/feb/02/sea-level-rise-could-be-worse-than-feared-warn-researchers”; data dostępu: 2021-02-03
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy