Czwartek 05.01.2023

Z roku na rok przybywa osób biorących udział w wyzwaniu Veganuary

Fundacja Viva! wystartowała z noworocznym wyzwaniem „Roślinny Styczeń” - Wege Challenge 2023. Zachęca aby dać szansę diecie roślinnej i zmienić nawyki żywieniowe.Fot. Okrasiuk/ShutterstockFot. Okrasiuk/Shutterstock

Veganuary to popularne na świecie styczniowe wyzwanie, czyli Vegan January, w którym co roku bierze udział kilkaset tysięcy osób. W edycji z 2022 r. oficjalnie wzięło udział ponad 629 tys. osób w 228 krajach. Biorąc pod uwagę trendy, w tym roku pewnie padnie rekord.
Fundacja Viva w ramach kampanii Zostań Wege do wyboru diety roślinnej zachęca od lat, a w 2023 roku po raz trzeci organizuje wydarzenie Roślinny Styczeń - Wege Challenge.

Czym jest dieta roślinna? Jakich produktów nie może zabraknąć w naszej kuchni? Co i jak suplementować? Jak komponować posiłki i prosto przyrządzać roślinne dania? Na te wszystkie pytania uczestnicy i uczestniczki wyzwania znajdą odpowiedzi na Instagramie Zostań Wege, - komentuje Karolina Czechowska, koordynatorka kampanii Zostań Wege.

Stosując zbilansowaną dietę roślinną dbamy o swoje zdrowie i mamy możliwość przeciwdziałania wystąpieniu w przyszłości niektórych chorób, a nawet niwelowania ich skutków. Pomagamy zwierzętom i aktywnie przeciwdziałamy kryzysowi klimatycznemu, który nierozerwalnie jest połączony z przemysłowym chowem zwierząt i ludzką dietą opartą na mięsie i nabiale - dodaje Karolina Czechowska.

Bazą dla wyzwania jest działający od 2012 roku (w tym czasie wielokrotnie aktualizowany) darmowy program Zostań Wege na 30 dni. W ramach akcji działa specjalny mechanizm mailingowy oraz aplikacja mobilna. Uczestnicy przez 30 dni codziennie otrzymują sprawdzone przepisy na pyszne roślinne dania (łącznie 120 przepisów), dawkę wiedzy na temat odżywiania, ciekawostki o zwierzętach oraz dostęp do innych inspirujących materiałów. Aby dołączyć do programu wystarczy pobrać bezpłatna aplikację Zostań Wege na 30 dni lub zapisać się do newslettera na stronie zostanwege.pl. Z programu skorzystało już 200 tysięcy osób.

Stosowanie diety bezmięsnej jest prostsze niż kiedykolwiek w przeszłości. Produkty są dostępne w każdym sklepie, a zainteresowani mają dostępne setki książek kulinarnych i blogów z przepisami. Również jedzenie poza domem nie stanowi problemu - w większych miastach jest wiele restauracji wegetariańskich, a w mniejszych miejscowościach w tradycyjnych lokalach gastronomicznych można bez trudu znaleźć dania w wersji roślinnej  - mówi prezes Fundacji Viva! Cezary Wyszyński.

Veganuary to globalna kampania, która została zapoczątkowana w 2014 roku przez brytyjską organizację pozarządową o tej samej nazwie. Obecnie akcja objęła swym zasięgiem cały świat. Dlaczego ludzie biorą udział w wyzwaniu Veganaury? Podają wiele powodów, dla których decydują się na ograniczenie ilości żywności pochodzenia zwierzęcego w swojej diecie, od zmniejszenia cierpienia zwierząt, poprawy zdrowia lub zmniejszenia szkód dla środowiska spowodowanych produkcją żywności.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (3.0) Oceń: