Zachorowań na boreliozę będzie coraz więcej - wszystko przez zmiany klimatu

Wtorek 19.06.2018
Fot.  Mislav Marohnić [CC BY 2.0 ], Flickr.com Fot. Mislav Marohnić [CC BY 2.0 ], Flickr.com

Fale upałów, ekstremalne zjawiska pogodowe czy wzrost zachorowań na boreliozę – to tylko niektóre negatywne skutki zdrowotne zmiany klimatu, jakie odczują Polacy w najbliższych latach.


Zmiana klimatu stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia publicznego ludzi na całym świecie, także w Polsce - alarmuje zaznacza Weronika Michalak z HEAL Polska. Służba zdrowia powinna przygotować się na zwiększoną liczbę hospitalizacji z powodu chorób, będących konsekwencjami suszy, powodzi, ekstremalnych zjawisk pogodowych czy np. rozprzestrzeniania się wektorów boreliozy – dodaje.

Według szacunków ekspertów, liczba poszkodowanych osób w wyniku ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym powodzi, będzie gwałtownie rosła.

W Warszawie ekstremalne upały przyczyniają się do wzrostu śmiertelności mieszkańców aż o 17%. Oznacza to mniej więcej pięć dodatkowych zgonów dziennie! Aż pięćdziesięciokrotnie wzrośnie liczba zgonów w Europie spowodowanych falami upałów (z około 3 000 do ponad 150 000 w 2100 roku).

Wzrastać też będzie liczba zakaźnych chorób wektorowych przenoszonych przez owady.

Zdaniem ekspertów zmiany klimatu przyczyniają się do zwiększenia się populacji kleszcza pospolitego. W ciągu zaledwie 10 lat zaobserwowano ponad trzykrotny wzrost zachorowań na boreliozę przenoszoną przez te owady. Od 2005 do 2014 roku liczba przypadków zwiększyła się z 4 406 przypadków do 13 868 rocznie. Prognozuje się, że do 2100 roku liczba zachorowań może wzrosnąć o 100% w stosunku do stanu obecnego w województwach łódzkim, wielkopolskim, pomorskim i świętokrzyskim.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy