Zachorowań na boreliozę będzie coraz więcej - wszystko przez zmiany klimatu
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Zachorowań na boreliozę będzie coraz więcej. Wszystko przez zmiany klimatu

Zachorowań na boreliozę będzie coraz więcej. Wszystko przez zmiany klimatu

Fale upałów, ekstremalne zjawiska pogodowe czy wzrost zachorowań na boreliozę – to tylko niektóre negatywne skutki zdrowotne zmiany klimatu, jakie odczują Polacy w najbliższych latach.


Zmiana klimatu stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia publicznego ludzi na całym świecie, także w Polsce – alarmuje zaznacza Weronika Michalak z HEAL Polska. Służba zdrowia powinna przygotować się na zwiększoną liczbę hospitalizacji z powodu chorób, będących konsekwencjami suszy, powodzi, ekstremalnych zjawisk pogodowych czy np. rozprzestrzeniania się wektorów boreliozy – dodaje.

Według szacunków ekspertów, liczba poszkodowanych osób w wyniku ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym powodzi, będzie gwałtownie rosła.

W Warszawie ekstremalne upały przyczyniają się do wzrostu śmiertelności mieszkańców aż o 17%. Oznacza to mniej więcej pięć dodatkowych zgonów dziennie! Aż pięćdziesięciokrotnie wzrośnie liczba zgonów w Europie spowodowanych falami upałów (z około 3 000 do ponad 150 000 w 2100 roku).

Wzrastać też będzie liczba zakaźnych chorób wektorowych przenoszonych przez owady.

Zdaniem ekspertów zmiany klimatu przyczyniają się do zwiększenia się populacji kleszcza pospolitego. W ciągu zaledwie 10 lat zaobserwowano ponad trzykrotny wzrost zachorowań na boreliozę przenoszoną przez te owady. Od 2005 do 2014 roku liczba przypadków zwiększyła się z 4 406 przypadków do 13 868 rocznie. Prognozuje się, że do 2100 roku liczba zachorowań może wzrosnąć o 100% w stosunku do stanu obecnego w województwach łódzkim, wielkopolskim, pomorskim i świętokrzyskim.

Kleszcz, fot. pixabay.com

Znacznym zagrożeniem dla Polaków będą również choroby przenoszone drogą pokarmową oraz przez wodę. W okresie zimowym liczba chorych na salmonellozę przenoszoną drogą pokarmową wynosi już teraz około 500 zachorowań miesięcznie, zaś latem wzrasta aż do 2500 przypadków. Eksperci prognozują, że liczba zachorowań może się znacząco zwiększyć do 2100 roku.


Najbardziej narażeni na obserwowane skutki zmiany klimatu są osoby najsłabsze: dzieci, osoby w podeszłym wieku, cierpiący na przewlekłe choroby, osoby biedne i bezdomne. Niestety w Polsce wiedza środowisk medycznych na temat wpływu zmiany klimatu na stan zdrowia jest niewielka. Lekarze są głównie nastawieni na diagnostykę i leczenie chorób. W mniejszym stopniu zwracają uwagę na profilaktykę i zdrowie publiczne. Nie doceniają tych zagadnień i skupiają się bardziej na leczeniu skutków niż zwalczaniu przyczyn. Jednak już dziś, a nie za 100 lat, umierają w czasie fal upałów Polacy z powodu chociażby odwodnienia – podkreśla dr hab. n. med. Tadeusz Maria Zielonka, Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Zmiana klimatu już dziś wywiera znaczący wpływ na zdrowie, a w przyszłości oddziaływanie to może być jeszcze silniejsze. Służbę zdrowia czeka wiele nowych wyzwań, do których będzie musiała się przygotować. Będzie to wymagało zwiększenia nakładów finansowych na system opieki zdrowotnej.

Więcej informacji można znaleźć z raporcie: Wpływ zmiany klimatu na zdrowie

Ekologia.pl

4.8/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments