Wtorek 28.06.2011

Zakaz stosowania fosforanów w środkach do prania. Czy zakaz będzie oznaczał koniec łatwego prania?

Fot. sxc.huFot. sxc.hu

Fosforany nie służą jakości wody i podwodnym ekosystemom. Dlatego Komisja Europejska chce zakazać ich dodawania do proszków do prania. Głosowanie nad tym projektem zaplanowane jest na listopadowej sesji plenarnej.Fosforanów używa się do zmiękczania wody, co ułatwia czyszczenie. Mają jednak bardzo zły wpływ na nasze zbiorniki wodne. Przyczyniają się m.in. do eutrofizacji zbiorników wodnych, a tym samym do nadmiernego zakwitu glonów, które zabierają rybom niezbędny do życia tlen. Jak informuje Parlament Europejski najgorzej pod tym względem jest w Bałtyku i  Dunajcu.

Dlatego Eurodeputowani chcą nie tylko zakazać stosowania fosforanów w środkach do prania, ale także walczą o to, by wprowadzić zakaz stosowania tych związków w zmywarkach do naczyń.

Niektóre kraje Unii już wprowadziły przepisy ograniczające stosowanie fosforanów, jednak według PE nie są one jednolite.
Zakaz dotyczący środków do prania obowiązywałby od 2013 roku, a od 2015 dotyczyłby również środków używanych w zmywarkach do naczyń.

Według brytyjskiego posła Billa Newtona Dunn są już dostępne mieszanki bez fosforanów, a przemysł ciągle wprowadza kolejne innowacje i prawdopodobnie za cztery lata producenci będą mogli się przestawić na produkty bez fosforanów, które będą jednocześnie bardzo skuteczne w zmywaniu naczyń. 

KE zachęca producentów do pracy nad takimi zamiennikami.
Ekologia.pl


Moim zdaniem
Używasz ekologicznych środków do prania?
Ocena (3.8) Oceń:
Pasaż zakupowy