Środa 27.10.2021

Zaledwie 2% majątku Elona Muska może rozwiązać problem głodu na świecie

Mała grupa bardzo zamożnych osób mogłaby pomóc rozwiązać problem głodu na świecie zaledwie ułamkiem wartości swoich majątków - mówi dyrektor Światowego Programu Żywnościowego Organizacji Narodów Zjednoczonych.fot. shutterstockfot. shutterstock

Miliarderzy muszą teraz „zrobić krok naprzód” - powiedział David Beasley, Dyrektor Światowego Programu Żywnościowego (WFP), agencji ONZ, w wywiadzie dla CNN Connect the World – powołując się w szczególności na dwóch najbogatszych ludzi na świecie, Jeffa Bezosa i Elona Muska. „6 miliardów dolarów na pomoc 42 milionom ludzi, którzy umrą z głodu, jeśli im nie pomożemy. To nie jest skomplikowane” – dodał.
Według Bloomberga, majątek dyrektora naczelnego Tesli, szacowany jest na 289 miliardów dolarów, co oznacza, że Beasley prosi o darowiznę w wysokości zaledwie 2% jego fortuny. Według progresywnych grup Institute for Policy Studies i Americans for Tax Fairness wartość netto majątków amerykańskich miliarderów praktycznie podwoiła się od początku pandemii, osiągając w październiku 5,04 biliona dolarów.

Z kolei połowa populacji  Afganistanu - 22,8 miliona ludzi - stoi w obliczu kryzysu humanitarnego, wynika z raportu WFP opublikowanego w poniedziałek. Jak stwierdzono w opracowaniu, szalejące bezrobocie i kryzys płynności finansowej oznaczają, że kraj balansuje na krawędzi kryzysu humanitarnego, co może bezpośrednio dotknąć 3,2 miliona dzieci poniżej piątego roku życia.

Seria nowych raportów przygotowanych przez administrację Bidena ostrzega: skutki zmian klimatu będą dalekosiężne i będą stanowić problemy dla każdego rządu. Po raz pierwszy rząd USA oficjalnie uznaje związek między zmianami klimatu a migracją.

Agencja żywnościowa ONZ potrzebuje do 220 milionów dolarów miesięcznie, aby częściowo wyżywić prawie 23 miliony zagrożonych ludzi, szczególnie teraz, kiedy zbliża się zima. Wielu Afgańczyków sprzedaje dobytek, aby kupić żywność. Beasley powiedział, że WFP wykorzystał własne środki, aby pomóc w sfinansowaniu pomocy żywnościowej do grudnia, po tym jak niektórzy darczyńcy nie spełnili swoich zobowiązań. Organizacje pomocowe wzywają kraje do współpracy z nowymi władzami, aby zapobiec upadkowi, który według nich może wywołać kryzys migracyjny podobny do exodusu z Syrii w 2015 r., który wstrząsnął Europą.
Ekologia.pl (JSz)
 


Bibliografia

  1. “https://edition.cnn.com/2021/10/26/economy/musk-world-hunger-wfp-intl/index.html”; data dostępu: 2021-10-27
Ocena (2.7) Oceń: