Zamek na obszarze Natura 2000? Ekolodzy nie mają nic przeciwko

Środa 11.07.2018
Zamek powstaje na sztucznej wyspie na jeziorze otoczonym lasami Puszczy NoteckiejŹródło: Geoportal Zamek powstaje na sztucznej wyspie na jeziorze otoczonym lasami Puszczy Noteckiej Źródło: Geoportal

W Puszczy Noteckiej powstaje monumentalny zamek. Choć inwestycja powstaje w obszarze Natura 2000, RDOŚ w Poznaniu nie widziało żadnych przeciwwskazań. „Budząca kontrowersje budowa na terenie Puszczy Noteckiej będzie skontrolowana” ‒ zapowiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.


Zamek powstaje w Stobnicy na sztucznej na wyspie, na stawie otoczonym lasami Puszczy Noteckiej. Inwestycja zajmuje prawie 2 hektary i jest umiejscowiona na obszarze chronionym Natura 2000.

Starostwo powiatowe w Obornikach w 2015 roku wydało pozwolenie na budowę, więc inwestycja jest legalna. Wątpliwości budzi fakt, że zezwolenie na realizację tej inwestycji wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Decyzja poznańskiego RDOŚ, w której stwierdzono, że przy zachowaniu nałożonych warunków realizacji przedsięwzięcia nie powinno ono znacząco negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000 została wydana w kwietniu 2015 r. na podstawie m.in. przedstawionego przez inwestora raportu.

Raport osobiście sygnował prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który znany jest jako obrońca Puszczy Białowieskiej.

Zdaniem inwestora, budowa nie wpłynie negatywnie na środowisko. – To dzięki ekologicznie pozyskiwanym źródłom ciepła i energii elektrycznej, stosunkowo niewielkiej liczbie użytkowników, zastosowanym naturalnym materiałom budowlanym, dobrym parametrom izolacyjnym budynku, ścianom o znacznej grubości, dużej liczbie tarasów z roślinnością – powiedział Wirtualnej Polsce.

Wątpliwości ma Ministerstwo Środowiska. „W związku z pojawiającymi się kontrowersjami, poleciłem Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska wszczęcie pilnej kontroli procesu wydania tej decyzji. Ochrona polskiej przyrody jest kwestią nadrzędną i dlatego wszelkie postępowania w takich sprawach powinny być prowadzone w sposób przejrzysty i niepozostawiający pola do żadnych wątpliwości” ‒ powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

W okolice budowy ciężko się dostać. Las, który ją otacza, został ogrodzony wysokim płotem z drutem kolczastym. Pozostaje pytanie - co chce ukryć inwestor?

Rozpoczynająca się kontrola ma wyjaśnić przebieg postępowania przed RDOŚ w Poznaniu i dać jednoznaczną odpowiedź na pytanie o przebieg procesu wydawania decyzji w tej sprawie.

Ekologia.pl


Źródło:
https://www.mos.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/news/minister-srodowiska-zapowiada-kontrole-budowy-w-puszczy-noteckiej/


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy