Poniedziałek 23.11.2020

Zanieczyszczenie mikroplastikiem dotarło nawet na Mount Everest

Zanieczyszczenie mikroplastikiem zostało odkryte w śniegu w pobliżu najwyższej góry świata Mount Everest. Po odkryciu plastikowych odpadów w 2018 roku w najgłębszym miejscu na Ziemi, w Rowie Mariańskim, jest teraz jasne, że nasze śmieci zanieczyściły całą planetę!fot. shutterstockfot. shutterstock

Maleńkie plastikowe włókna znaleziono kilkaset metrów od szczytu 8850-metrowej góry. Mikroplastik znaleziono we wszystkich próbkach śniegu pobranych z 11 miejsc na Evereście, z wysokości od 5300 do 8440 metrów. Najwyższe stężenia mikroplastików stwierdzono w okolicach Base Camp, gdzie wspinacze spędzają najwięcej czasu. Włókna najprawdopodobniej pochodziły z odzieży, namiotów i lin używanych przez alpinistów ‒ stwierdzili naukowcy.
Inne niedawne odkrycia zanieczyszczenia mikroplastikami w odległych częściach Alp Szwajcarskich i francuskich Pirenejów wskazują, że cząstki te mogą być również przenoszone przez wiatr.

„Naprawdę zaskoczyło mnie, że w każdej przeanalizowanej próbce śniegu znalazłam mikroplastik” - powiedziała Imogen Napper z Uniwersytetu w Plymouth, która kierowała nowymi badaniami.

„Mount Everest jest miejscem, które zawsze uważałem za odległe i nieskazitelne. Świadomość, że zanieczyszczamy środowisko w pobliżu szczytu najwyższej góry, otwiera nam oczy ”.

„Ponieważ mikroplastiki są tak wszechobecne w naszym środowisku, czas skupić się na odpowiednich rozwiązaniach środowiskowych” ‒ powiedziała. „Musimy chronić naszą planetę i dbać o nią”.

Jakie rozwiązania pomogą ograniczyć ilość plastiku w środowisku? Redukcja, ponowne użycie i recykling ‒ powiedziała Napper. Wiele mikroplastików pochodzi też z ubrań wykonanych z tkanin syntetycznych, dlatego  trzeba skupić się na tkaninach z naturalnych włókien, takich jak bawełna.

Każdego roku do środowiska trafiają miliony ton plastiku. Wiadomo, że szkodzi dzikim zwierzętom, które mylą je z jedzeniem. Ludzie również konsumują mikroplastiki wraz z pożywieniem i wodą, a także wdychają je. Jednak nie ma żadnych badań, które oceniałyby wpływ plastików na nasze zdrowie.  

Od dawna naukowcy alarmowali o problemie zanieczyszczenia na Evereście, na które w 2019 r. wspięło się co najmniej 880 osób. Jednak nowe badanie jest pierwszym, w którym oceniano zanieczyszczenie mikroplastikami, które mają mniej niż 5 mm, a zatem jest zbyt małe, aby je zebrać.

W badaniu, opublikowanym w czasopiśmie One Earth, przeanalizowano próbki zebrane przez ekspedycję National Geographic w 2019 roku. Naukowcy odkryli średnio 30 mikroplastików na litr wody w próbkach śniegu i 119 cząstek na litr w najbardziej zanieczyszczonej próbce. Ocenili również próbki wody strumieniowej z ośmiu lokalizacji, ale tylko trzy miały mikroplastiki. W swojej poprzedniej pracy Napper odkryła, że każdy cykl pralki może uwolnić 700 000 mikroskopijnych włókien plastikowych, a plastikowe torby, które rzekomo ulegają biodegradacji, pozostają w stanie nienaruszonym nawet po trzech latach spędzonych w środowisku naturalnym.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.sciencenews.org/article/plastics-remote-places-microplastics-earth-mount-everest”; data dostępu: 2020-11-23
  2. “https://www.theguardian.com/environment/2020/nov/20/microplastic-pollution-found-near-summit-of-mount-everest”; data dostępu: 2020-11-23
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy