Poniedziałek 25.05.2020

Zanieczyszczenie mikroplastyczne oceanów jest co najmniej dwukrotnie większe niż wcześniej sądzono

Ilość zanieczyszczeń mikroplastycznych w oceanach prawdopodobnie została znacznie niedoszacowana. Liczba cząsteczek plastiku jest co najmniej dwukrotnie większa niż wcześniej sądzono.fot. shutterstockfot. shutterstock

Korzystając z siatki o drobnych oczkach, badacze byli w stanie znaleźć znacznie więcej cząstek mikroplastików niż wykazywały wcześniejsze szacunki. Według analizy, która została opublikowana w czasopiśmie Environmental Pollution, ta ilość mikroplastików unoszących się w oceanie wynosi nie 5-50 bilionów kawałków, jak wskazywały wcześniejsze analizy, ale 12-125 bilionów.
Mikroplastiki są klasyfikowane jako dowolny fragment lub cząstka z tworzywa sztucznego o wielkości mniejszej niż pięć milimetrów.

Kwestia zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi w oceanach na świecie wywołała niepokój ze względu na rolę, jaką takie tworzywa sztuczne odgrywają w niszczeniu życia morskiego.

Mniejsze cząstki są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mają taką samą wielkość jak żywność spożywana przez zooplankton, który z kolei stanowi podstawę morskiego łańcucha pokarmowego i odgrywa ważną rolę w regulowaniu globalnego klimatu. Według badań w niektórych obszarach morza może być nawet więcej mikroplastycznych cząstek niż zooplanktonu.

„Nasze wyniki, oparte na pobieraniu próbek w Wielkiej Brytanii i USA, sugerują, że nie doceniamy naprawdę małych kawałków plastiku w środowisku morskim” ‒ powiedziała dr Pennie Lindeque, główna autorka badania i kierowniczka ekologii i różnorodności biologicznej w Plymouth Marine Laboratory.

„Lepsze zrozumienie liczby mikroplastików w naszych morzach i bardziej szczegółowy opis tego, jaki to rodzaj zanieczyszczenia, pomogą ustalić, jakie ryzyko stwarza dla zwierząt morskich i ekosystemów, co z kolei może wpłynąć na zachowania społeczne i wpłynąć na przyszłe polityczne działania”.

Mikroplastiki przeniknęły nie tylko do oceanów. W zeszłym roku naukowcy znaleźli dowody skażenia lodu mikroplastikami w kanadyjskiej Arktyce, podczas gdy inny naukowiec zaalarmował o rosnącym poziomie mikroplastików w wielkich jeziorach Ontario.
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/environment/2020/may/22/microplastic-pollution-in-oceans-vastly-underestimated-study”; data dostępu: 2020-05-25
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy