Globalne zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi może zostać zmniejszone o 80% do 2040 r., wynika z raportu Programu Ochrony Środowiska ONZ (Unep). Potrzebne zmiany są poważne, ale są również praktyczne i niedrogie, powiedziała agencja.

Plastik zanieczyszcza całą planetę, od szczytu Mount Everest po najgłębsze oceany. Ludzie spożywają mikroplastiki, a także je wdychają, a cząsteczki zostały nawet znalezione we krwi i mleku matki.
Świat produkuje obecnie 430 mln ton tworzyw sztucznych rocznie, z czego dwie trzecie to produkty krótkotrwałe, które szybko stają się odpadami. Zgodnie z obecnymi trendami produkcja ma się potroić do 2060 roku.
„Sposób, w jaki produkujemy, wykorzystujemy i utylizujemy tworzywa sztuczne, zanieczyszcza ekosystemy, stwarza zagrożenie dla zdrowia ludzi i destabilizuje klimat” – powiedział Inger Andersen, dyrektor wykonawczy Unep.
„Ten raport przedstawia plan radykalnego zmniejszenia tych zagrożeń poprzez przyjęcie podejścia o obiegu zamkniętym, które zapobiega przedostawaniu się tworzyw sztucznych do ekosystemów, do naszych ciał i do gospodarki.
„Co najważniejsze, raport pokazuje, że transformacja przyniosłaby korzyści gospodarcze i społeczne. Rządy i sektor prywatny zaoszczędziłyby pieniądze i powstałyby setki tysięcy nowych miejsc pracy” – powiedziała.
W raporcie oszacowano, że zwiększone ponowne wykorzystanie tworzyw sztucznych może zmniejszyć zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi o 30% do 2040 r., przy czym środki obejmują systemy zwrotu kaucji za pojemniki.
Większy recykling zmniejszyłby zanieczyszczenie w 2040 roku o kolejne 20%, czytamy w raporcie. Istotne byłoby również egzekwowanie Ostrożne zastąpienie produktów z tworzyw sztucznych, takich jak pojemniki na żywność na wynos, materiałami alternatywnymi, takimi jak papier lub materiały nadające się do kompostowania, może zmniejszyć zanieczyszczenie o kolejne 17% w 2040 r., czytamy w raporcie.
W opracowaniu ONZ oszacowano, że w ciągu najbliższych 20 lat zmniejszenie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi o 80% zapobiegnie szkodom o wartości ponad 3 bilionów dolarów, w tym wpływowi na zdrowie, klimat, zanieczyszczenie powietrza, środowisko oceaniczne i koszty prawne w sprawach wniesionych przeciwko firmom, które zajmują się produkcją tworzyw sztucznych.
Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
- Damian Carrington ; “Plastic pollution could be slashed by 80% by 2040, UN says”; data dostępu: 2023-05-17