Piątek 15.11.2019

Zanieczyszczenie powietrza po raz pierwszy powiązane z rakiem mózgu

Jeździmy rowerem do pracy wzdłuż zakorkowanej ulicy, biegamy w wielkich miastach, uprawiamy jogę na dachach, wszystko po to, by poprawić nasze samopoczucie ‒ ale co, jeśli robimy to kosztem naszego zdrowia? Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z McGill University w Kanadzie po raz pierwszy w historii połączyło zawieszone w powietrzu nanocząsteczki wytwarzane przez ruch samochodowy z rakiem mózgu.fot. shutterstockfot. shutterstock

Ultradrobne cząsteczki (UFP) powstają w wyniku spalania paliwa, szczególnie w pojazdach z silnikiem Diesla.

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie Epidemiology, wykazało, że roczny wzrost narażenia na zanieczyszczenia o 10 000 nanocząstek na centymetr sześcienny - przybliżona różnica między cichymi i ruchliwymi ulicami miasta - zwiększył ryzyko raka mózgu o ponad 10%. Poziomy zanieczyszczenia w badanych miastach - Toronto i Montrealu - wahały się od 6 000/cm3 do 97 000/cm3. Analiza wykazała, że osoby żyjące w okolicy, gdzie zanieczyszczenie wynosi 50 000/cm3 mają o 50% wyższe ryzyko wystąpienia raka mózgu niż osoby żyjące w środowisku, gdzie zanieczyszczenie jest rzędu 15 000 nanocząstek na centymetr sześcienny.
„Zagrożenia dla środowiska, takie jak zanieczyszczenie powietrza, nie są duże, ich znaczenie zwiększa się, ponieważ wszyscy w populacji są narażeni” ‒ powiedział Scott Weichenthal z McGill University w Kanadzie, który kierował badaniem. „Kiedy więc pomnożycie te małe ryzyko przez wiele osób, nagle pojawi się bardzo wiele przypadków. W dużym mieście może to być znacząca liczba, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że guzy te są często śmiertelne.”

W badaniu przeanalizowano dokumentację medyczną i narażenie na zanieczyszczenie 1,9 miliona dorosłych Kanadyjczyków w latach 1991–2016. Badacze znaleźli „spójny” związek między rakiem mózgu a nanocząstkami zanieczyszczeń emitowanymi przez samochody spalinowe. Naukowcy wzięli pod uwagę inne czynniki wywołujące raka, takie jak poziom otyłości oraz to, czy osoby paliły papierosy. Weichenthal powiedział, że obserwowana korelacja między rakiem mózgu a nanocząstkami była „zaskakująco spójna”, ale ponieważ jest to pierwsze badanie, potrzebne są dalsze analizy.

„Nie wiemy wiele o przyczynach nowotworów mózgu, więc wszelkie czynniki środowiskowe, które możemy zidentyfikować, są bardzo pomocne” ‒ powiedział Weichenthal.

Prof. Jordi Sunyer z Barcelona Institute for Global Health w Hiszpanii, który nie był zaangażowany w nowe badania, powiedział: „To ważne odkrycie, biorąc pod uwagę, że UFP są emitowane bezpośrednio przez samochody spalinowe, a kilka badań na zwierzętach wykazało, że UFP mogą być bardziej toksyczne niż większe cząstki.”

Profesor Barbara Maher z University of Lancaster w Wielkiej Brytanii powiedziała, że bogate w żelazo nanocząsteczki pochodzące z ruchu samochodowego są prawdopodobnie rakotwórcze i dlatego mogą być przyczyną raka mózgu.

Kompleksowy przegląd globalny przeprowadzony w 2019 r. wykazał, że zanieczyszczenie powietrza może uszkadzać każdy narząd i praktycznie każdą komórkę w ludzkim ciele.

Toksyczne powietrze zostało powiązane z innymi skutkami dla mózgu, w tym zmniejszeniem inteligencji, demencją i problemami ze zdrowiem psychicznym zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że zanieczyszczenie powietrza to „cichy stan zagrożenia zdrowia publicznego”.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. Weichenthal, Scott, Olaniyan, Toyib; Christidis, Tanya; Lavigne, Eric; Hatzopoulou, Marianne; Van Ryswyk, Keith; Tjepkema, Michael; Burnett, Rick; “Within-City Spatial Variations in Ambient Ultrafine Particle Concentrations and Incident Brain Tumors in Adults”; Epidemiology: November 6, 2019 - Volume Publish Ahead of Print - Issue - p doi: 10.1097/EDE.0000000000001137;
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy