Poniedziałek 17.09.2018

Zanieczyszczone powietrze może przenikać do nienarodzonego dziecka

Cząstki zanieczyszczonego powietrza mogą przemieszczać się z płuc ciężarnych kobiet przez łożysko do płodu. To może powodować poważne konsekwencje zdrowotne dla nienarodzonych dzieci. ‒ wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców.pixabay.compixabay.com

Już od dawna wiadomo było, że zanieczyszczone powietrze ma szczególnie negatywny wpływ na rozwój człowieka w życiu płodowym. Naukowcy nie wiedzieli w jaki sposób toksyczny pył przenika do nienarodzonego dziecka. Nowe badania z udziałem matek mieszkających w Londynie, w Wielkiej Brytanii, wykazały, że cząsteczki zanieczyszczonego powietrza przechodzą z płuc ciężarnej kobiety do łożyska poprzez krwiobieg.

W nowym badaniu badano placenty pięciu niepalących kobiet, które urodziły zdrowe dzieci. Badacze wyizolowali komórki makrofagów, stanowiących część układu odpornościowego organizmu, które pochłaniają szkodliwe cząsteczki, takie jak bakterie i zanieczyszczenia powietrza.

Za pomocą mikroskopu o dużej mocy przeanalizowali 3500 komórek makrofagów. Wewnątrz komórek znaleziono 72 małe czarne obszary, które przypominają cząsteczki węgla.

„Nie wiemy, czy odkryte przez nas cząsteczki mogą również przeniknąć do płodu, ale nasze dane sugerują, że jest to rzeczywiście możliwe” ‒ powiedział dr Norrice Liu z Queen Mary University of London.

„To niepokojący problem , istnieje powiązanie między zanieczyszczonym powietrza, którym matka oddycha, a wpływem jaki wywiera na płód” ‒ powiedziała dr Lisa Miyashita z Queen Mary University of London. „Jeśli jest to możliwe, kobiety w ciąży powinny wybierać jak najmniej zanieczyszczone trasy, unikać ruchliwych dróg.”

Badania zostały zaprezentowane w niedzielę podczas międzynarodowego kongresu Europejskiego Towarzystwa Oddechowego (ERS) w Paryżu. „Te wyniki sugerują możliwy mechanizm, w jaki sposób dzieci są narażone na zanieczyszczenie, podczas gdy teoretycznie są powinny być chronione w łonie matki” ‒ mówi prof. Mina Gaga, prezes ERS.

„Powinno to zwiększyć świadomość wśród lekarzy i opinii publicznej na temat szkodliwych skutków oddychania zanieczyszczonym powietrzem u kobiet w ciąży” ‒ powiedziała, zauważając, że uszkodzenie płodu może nastąpić nawet poniżej obecnych norm jakości powietrza w Unii Europejskiej. „Potrzebujemy ściślejszej polityki na rzecz czystszego powietrza, aby zmniejszyć wpływ zanieczyszczenia na zdrowie na całym świecie, ponieważ widzimy już nową populację młodych dorosłych z problemami zdrowotnymi”.

Poprzednie badania wykazały, że zanieczyszczenie powietrza znacząco zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka. Wpływa także na zwiększone ryzyko pojawienia się astmy u dzieci. Inne badanie wykazało, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wpływa nie tylko na układ oddechowy i krwionośny. Wyniki chińskich badań, prowadzonych we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Yale, wykazują, że oddychanie toksycznym powietrzem ma bezpośredni, negatywny wpływ na procesy poznawcze i sprawność intelektualną. Badanie zostało przeprowadzone w Chinach, ale jego wyniki są uniwersalne. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że aż 95 proc. światowej populacji żyje w rejonach, w których powietrze przekracza bezpieczne normy.
Ekologia.pl


Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy