Wtorek 13.09.2022

Zapach ujawnił okrutną prawdę. Nigeryjscy celnicy udaremnili rekordowy przemyt oślich genitaliów

Władze w Nigerii zatrzymały szajkę przemytniczą, która chciała wysłać tysiące penisów osła do Hongkongu. Nielegalnie transportowane genitalia miały być rzekomo wykorzystane do produkcji tradycyjnego chińskiego leku zwanego ejiao.fot. shutterstockfot. shutterstock

Na międzynarodowym lotnisku w Lagos, największym mieście Nigerii, Sambo Dangaladima, dowódca obszaru nigeryjskiej służby celnej, powiedział dziennikarzom, że skonfiskowano worki z męskimi genitaliami osłów. Nigeryjscy celnicy przechwycili paczki, po tym, jak smród wydobywający się z worków przeznaczonych na eksport wzbudził ich podejrzenia.
Przesyłka została „fałszywie zadeklarowana… jako genitalia samców krowy (ale) po należytym zbadaniu oficerowie eksportowi odkryli, że to męskie genitalia osła” – powiedział Dangaladima. Dodał, że skonfiskowano łącznie 16 worków z genitaliami.

Chociaż przejęcie narządów płciowych osła przeznaczonych na eksport z Nigerii jest rzadkie, wiadomo, że skóry osłów są często przemycane z kraju. W lipcu nigeryjskie organy celne skonfiskowały skóry osłów o wartości 116 tys. dolarów.

Nigeria próbuje ograniczyć eksport skór osła, ponieważ ten proceder drastycznie zmniejszył populację zwierząt, szczególnie na północy kraju. Nigeryjscy senatorowie w 2021 r. zaproponowali zakaz zabijania osłów i eksportu ich skór.

Ustawodawcy powiedzieli, że zakaz zabijania osłów ograniczy eksport zwierząt i ich genitaliów – czego zakazuje Nigeria – do krajów takich jak Chiny, gdzie skóry te są używane w popularnych tradycyjnych lekach. Proponowana ustawa nie została jeszcze uchwalona.

„Głównym beneficjentem tego handlu są kupcy w Chinach”, powiedział Muhammad Datti, jeden z federalnych prawodawców popierających proponowany zakaz. „To zwierzę stoi w obliczu wyginięcia (w Nigerii) i jest to zwierzę, którego nie można hodować w dużych ilościach ze względu na bardzo niski wskaźnik płodności”.

Wiele innych krajów afrykańskich – w tym Botswana, Burkina Faso, Mali, Niger, Senegal, Tanzania i Uganda – zakazało już eksportu oślej skóry lub zamknęło chińskie rzeźnie. Jednak pomimo ostrzeżenia oficjalnej chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia i Planowania Rodziny, że ejiao to tak naprawdę „gotowana osła skóra”, rzeźnie osłów nadal działają w krajach takich jak Kenia, aby zaspokoić chińskie zapotrzebowanie na produkt.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “Nigeria seizes donkey penises to be smuggled to Hong Kong”; apnews.com; 2022-09-13
Ocena (5.0) Oceń: