Niedziela 08.04.2018

Zaskakujące odkrycie: rośliny potrafią liczyć?

Rośliny znają się na matematyce. Pozwala im to regulować rezerwy substancji odżywczych w nocy, kiedy nie zachodzi proces fotosyntezy –  wynika z badań opublikowanych na łamach czasopisma „e-Life”.Rzodkiewnik pospolity (Arabidopsis thaliana), fot. Alberto Salguero Quiles en Getafe (Madrid), Españ/Wikipedia cCRzodkiewnik pospolity (Arabidopsis thaliana), fot. Alberto Salguero Quiles en Getafe (Madrid), Españ/Wikipedia cC

Brytyjscy badacze byli bardzo zaskoczeni tym odkryciem. „To jest pierwszy konkretny przykład tak skomplikowanych obliczeń arytmetycznych w naturze” – powiedział prof Martin Howard, z John Innes Centre.

Naukowcy skupili się na rzodkiewniku (Arabidopsis), który jest ulubioną i modelową rośliną badaczy.

W nocy, kiedy rośliny nie mogą wykorzystać energii słonecznej, by w procesie fotosyntezy przekształcić dwutlenek węgla w składniki pokarmowe – cukry i skrobię – muszą odpowiednio regulować ich zasoby.

Eksperyment przeprowadzony przez naukowców z John Innes Centre w Norwich pokazał, że specjalny mechanizm u roślin szacuje ilość składników pokarmowych, a informacje odnośnie tego, na jak długo ich wystarczy, pochodzi od tzw. zegara wewnętrznego roślin, który działaniem przypomina nasz zegar biologiczny.

Zdaniem badaczy mechanizm ten opiera się to na działaniu dwóch rodzaju komórek, które badacze oznaczyli jako „S” (z ang. starch – skrobia), i „T” (z ang. time – czas). Stosunek ilości komórek S do T ustala szybkość konsumpcji skrobi.

„To nie jest dowód świadczący o inteligencji roślin. Wyniki badań sugerują, że rośliny są tak zaprojektowane, by automatycznie regulować spalanie węglowodanów w nocy. Rośliny nie wykonują obliczeń matematycznych świadomie, tak ja ludzie.”– powiedział BBC News dr Richard Buggs z University Queen Mary w Londynie.

Zdaniem naukowców, podobne mechanizmy wykorzystują zwierzęta, a w szczególności ptaki, które kontrolują zapasy tłuszczu w trakcie długich lotów migracyjnych lub w trakcie wysiadywanie jaj.
Ekologia.pl, źródło: BBC News


Moim zdaniem
Uważasz, że rośliny mogą być inteligentne?
Ocena (3.9) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy