Piątek 23.04.2021

Zimbabwe pozwoli turystom strzelać do słoni. Za taki przywilej trzeba będzie słono zapłacić

Zimbabwe planuje sprzedać prawo do polowania na 500 słoni. „Przywilej” zabicia jednego słonia może kosztować nawet 70 tys. dolarów, a dochód zostanie przeznaczony na utrzymanie parków narodowych.fot. shutterstockfot. shutterstock

Tinashe Farawo, rzecznik Zimbabwe Parks and Wildlife Management Authority, powiedział CNN, że spadek przychodów z turystyki z powodu pandemii koronawirusa był jednym z głównych powodów tego ruchu.

‒ Jemy to, co zabijamy ‒ powiedział Farawo. „Mamy budżet w wysokości około 25 milionów dolarów na naszą działalność, który jest częściowo pozyskiwany dzięki polowaniom sportowym, ale turystyka jest obecnie martwa z powodu pandemii koronawirusa”. „Ci, którzy sprzeciwiają się naszemu mechanizmowi zarządzania, powinni zamiast tego dawać nam fundusze na lepsze zarządzanie tymi zwierzętami”.

Dodał, że nadmierna liczba słoni ‒ w Zimbabwe jest ich blisko 100 tysięcy ‒ zwiększyła również liczbę wypadków z udziałem ludzi. Obejmują one uszkodzenia upraw, a także ofiary śmiertelne. Do tej pory w wyniku ataków słoni życie straciło 21 osób, a w zeszłym roku liczba ofiar wyniosła 60 osób.

Ogłoszenie zostało opublikowane zaledwie kilka tygodni po tym, jak uznano słonia afrykańskiego leśnego za krytycznie zagrożonego, a sawannowego słonia afrykańskiego za zwierzę zagrożone wymarciem.

Simiso Mlevu, rzeczniczka Centrum Zarządzania Zasobami Naturalnymi, grupy działającej na rzecz ochrony środowiska i praw człowieka w Zimbabwe, powiedziała, że decyzja zezwalająca na polowanie na słonie jest „przerażająca”.

„Zdecydowanie potępiamy polowanie na trofea, praktykę, która zagraża dzikim zwierzętom i nasila konflikty między ludźmi i dzikimi zwierzętami” ‒ powiedziała Mlevu. „Jest prawie pewne, że ocalałe rodziny dzikich zwierząt, które są świadkami bezsensownego strzelania, dokonują zemsty na nieszczęsnych mieszkańcach wioski” ‒ dodała Mlevu.

„W przeciwieństwie do argumentów rządowych, że polowanie na trofea ma na celu pomoc w ochronie przyrody, praktyka ta jest motywowana chciwością i często nawet nie bierze się pod uwagę pieniędzy. Istnieje potrzeba bardziej innowacyjnych i przyjaznych dla środowiska środków, aby zwiększyć dochody np. z fotograficznych safari i ogólnie z turystyki ”- dodał Mlevu.

Zimbabwe nie jest jedynym regionem, który zezwala na odpłatne polowanie na słonie. W grudniu Namibia wystawiła na sprzedaż 170 dzikich słoni.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.straitstimes.com/world/elephants-to-be-hunted-for-as-much-as-s92000-to-fund-zimbabwe-national-parks”; data dostępu: 2021-04-23
  2. “https://edition.cnn.com/2021/04/22/africa/zimbabwe-elephants-hunting-intl-hnk/index.html”; data dostępu: 2021-04-23
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy