Wtorek 23.10.2018

Zmarł Ian Kiernan, inicjator Akcji Sprzątanie Świata

W wieku 78 lat zmarł Ian Kiernan, ekolog i założyciel Fundacji Clean Up the World. W lipcu 2017 roku zdiagnozowano u niego raka.www.cleanup.org.auwww.cleanup.org.au

Ian Kiernan, zmarł 15 października 2018 roku. „Podczas gdy będziemy bardzo tęsknić za przewodnictwem Iana, jego największym marzeniem było to, by dzieło, które zainicjował, nadal było kontynuowane. Ian uważał, że Clean Up należy teraz do milionów ochotników, którzy sprzątali ze śmieci ulice, plaże, parki i lasy” - czytamy w oświadczeniu Fundacji. 

Ian Kiernan urodził  się 4 października 1940 r. Dorastał w Sydney i kształcił się w Scots College i Armidale School w Nowej Południowej Walii. Był zapalonym żeglarzem. Podczas jednego ze swoich rejsów dookoła świata zauważył ogromną ilość śmieci, dryfujących po oceanach. To było zapalnikiem, by w 1989 roku założyć „Clean Up Sydney Harbour”. Wkrótce coraz więcej ludzi na świecie podjęło hasło „clean up the world”.  Akcja, która na początku obejmowała Sydney, a później Australię, rozrosła się do tego stopnia, że zmieniono jej nazwę na „Clean up the world” (Sprzątanie Świata). „Dzisiaj ponad 30 milionów ludzi na całym świecie uczestniczy w lokalnych inicjatywach Sprzątania Świata” ‒ czytamy na stronie Clean Up Australia. Także w Polsce od 1994 roku w każdy trzeci weekend września dzieci, młodzież i dorośli wspólnie chwytają za worki na śmieci, by uporządkować swoją okolicę.

Premier Australii, Scott Morrison złożył hołd Ianowi, mówiąc, że swoją pasją do oceanów zaraził wszystkich Australijczyków. „Ian zrobił coś niesamowitego, dotknął nas wszystkich w ramię i powiedział: Hej, musimy się tym zająć, to jest nasza odpowiedzialność" - powiedział w środę Morrison.

„Wspaniały człowiek, prawdziwy Przyjaciel Ziemi, z wielką sympatią i szacunkiem odnoszący się do Akcji Sprzątanie świata - Polska, którą od lat stawiał za wzór dla całego ruchu Clean Up the World” ‒ czytamy na stronie Fundacji Nasza Ziemia, która koordynuje polską akcją Sprzątanie Świata.

Przez lata Clean Up Australia rozwijała się, a obecnie funkcjonuje organizacja, która współpracuje ze społecznością, rządem i biznesem, aby zapewnić praktyczne rozwiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Ekologia.pl (JS)


Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy