Wtorek 15.01.2019

Zmarł Samotny George, wraz z nim odszedł cały gatunek

Formalnie znany jako Achatinella apexfulva, 14-letni ślimak hawajski był ostatnim przedstawicielem swojego gatunku na świecie.Samotny George całe swoje życie spędził na Uniwersytecie Hawajskim, źródło: dlnr.hawaii.govSamotny George całe swoje życie spędził na Uniwersytecie Hawajskim, źródło: dlnr.hawaii.gov

Samotny George urodził się i mieszkał w zakładzie hodowli na Uniwersytecie Hawajskim, gdzie prowadzone są próby ratowania zagrożonych wyginięciem ślimaków.

W 1997 r. biolodzy z zakładu zebrali dziesięć ostatnich zwierząt z gatunku Achatinella apexfulva. Większość z nich później zmarła i przy życiu pozostał tylko jeden reprezentant gatunku –  samotny George'a.

Ślimaki niegdyś licznie występowały na Hawajach. Zwierzęta te nie miały naturalnych wrogów, więc nie wypracowały żadnych mechanizmów obronnych. Dlatego zwierzęta ta nie miały szans w starciu z gatunkami inwazyjnymi, które zostały zawleczone na Hawaje przez człowieka. Obecnie szacuje się, że trzy czwarte gatunków ślimaków hawajskich wyginęło.

„W ciągu 10 najbliższych lat z Ziemi zniknie cały rodzaj Achatinella, do którego należał m.in. Samotny George” – alarmuje prof. Michael Hadfield z Uniwersytetu Hawajskiego. W przeszłości na Hawajach miało żyć 800 gatunków ślimaków z 11 różnych rodzin. Obecnie na Ziemi nie ma już trzech czwartych tych gatunków – dodaje prof. Hadfield.

Biolodzy zachowali niektóre fragmenty DNA George'a, co oznacza, że w przyszłości będą podejmowane próby odtworzenia gatunku.
Ekologia.pl


Bibliografia

  1. “https://dlnr.hawaii.gov/dofaw/featured/nr19-001f/”; data dostępu: 2019-01-15
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy