Wtorek 30.07.2019

Zmiany klimatu spowodowały głodową śmierć 200 reniferów

Około 200 martwych reniferów znaleziono na  arktycznym archipelagu Svalbard. Zwięrzęta prawdopodobnie padły z głodu, a wszystko przez kryzys klimatyczny ‒ alarmuje Norweski Instytut Polarny.fot. shutterstockfot. shutterstock

Podczas corocznego spisu populacji dzikich reniferów na grupie wysp zlokalizowanych w promieniu około 1200 km (746 mil) od bieguna północnego trzech naukowców z Norwegian Polar Institut zidentyfikowało tusze około 200 reniferów, które prawdopodobnie zmarły z głodu.
Ashild Onvik Pedersen, szefowa grupy naukowców, powiedziała, że wysoki stopień śmiertelności jest konsekwencją kryzysu klimatycznego. Na Arktyce zmiany klimatyczne postępują dwa razy szybciej niż w innych częściach świata ‒ zwracają uwagę badacze.

„Zmiany klimatyczne powodują, że umiera znacznie więcej zwierząt. Deszcz pada na śnieg i tworzy się warstwa lodu na tundrze, powodując, że warunki wypasu są bardzo złe ‒ powiedziała Ashild Onvik Pedersen.

Zimą renifery Svalbardu odnajdują roślinność na śniegu za pomocą kopyt, ale na przemian okresy zamarzania i rozmrażania mogą tworzyć warstwy trudnego do sforsowania lodu, pozbawiając renifery pokarmu.

Według Onvik Pedersen, porównywalna liczba zgonów odnotowana została tylko raz, zimą 2007-2008 roku.

Zwiększona śmiertelność wynika również częściowo ze znacznego wzrostu liczby reniferów na norweskim archipelagu. Od lat osiemdziesiątych liczba reniferów podwoiła się w Svalbard, a obecnie wynosi około 22 000 szacuje Norweski Instytut Polarny. Jest to częściowo spowodowane kryzysem klimatycznym i cieplejszym latem. Oznacza to, że o coraz mniejszą ilość pokarmu, konkuruje coraz większa liczba zwierząt.
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “https://www.independent.co.uk/environment/reindeer-arctic-climate-change-die-starvation-norway-a9026071.html”; data dostępu: 2019-07-30
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy