Niedziela 28.05.2017

Zrezygnujesz z mięsa w diecie, by chronić klimat?

mięso

Trzeba zredukować globalną konsumpcję mięsa. Jeśli nie zmienimy naszych kulinarnych przyzwyczajeń czekają nas poważne konsekwencje w postaci deficytu żywności i degradacji środowiska – alarmują naukowcy na łamach czasopisma „Nature Climate Change”


Coraz więcej osób na świecie przejmuje amerykański styl życia i amerykański styl żywienia, konsumując coraz większe ilości czerwonego mięsa i nabiału. Wzorem państw zachodnich, po mięso coraz częściej sięgają mieszkańcy krajów uprzemysławiających się (Chiny, Bliski Wschód i Afryka Północna).

Badacze z uniwersytetów Cambridge i Aberdeeen oszacowali, że jeżeli konsumpcja mięsa i nabiału będzie rosła w takim tempie, jak obecnie, to dramatycznie wzrośnie emisja gazów cieplarnianych – do 2050 roku o około 80 proc.

Jaki związek ma produkcja mięsa ze zmianami klimatycznymi? Naukowcy przekonują, że kwestia zmian klimatu jest nierozerwalnie związana z naszą dietą. By nadążyć za popytem na mięso, potrzebne są tereny pod hodowlę bydła i uprawę roślin paszowych dla zwierząt. W konsekwencji wycinane są ogromne połaci lasów. Wylesianie przyczynia się do utraty różnorodności biologicznej, zwiększonej emisji dwutlenku węgla, a produkcja zwierzęca powoduje dodatkową emisję metanu. Te wszystkie czynniki przyczyniają się do pogłębiania zmian klimatycznych – czytamy w raporcie. Obecnie już jedna trzecia gruntów ornych wykorzystywana jest na uprawy roślin paszowych dla zwierząt. Lasy Amazonii są karczowane i wypalane głównie pod uprawę soi (wykorzystywanej do produkcji pasz) lub przeznaczane pod wypas bydła.

„Średnia wydajność konwersji roślin paszowych w mięso wynosi mniej niż 3 proc. i jeżeli jemy więcej mięsa, to więcej gruntów ornych przeznaczanych jest pod uprawę paszy dla zwierząt, które dostarczają nam mięsa’ – powiedział główny autor badania Bojana Bajzelj, z University of Cambridge.

„Straty na każdy etapie są bardzo duże, i jeżeli konsumpcja mięsa będzie się zwiększała, to przekształcanie roślin w jedzenie będzie mniej efektywne, przyczyniając się do ekspansji rolnictwa i wzrostu emisji gazów cieplarnianych. I praktyki rolnicze nie ponoszą za to winy, ale nasze wybory konsumenckie” – dodaje.

Jak temu zapobiec? Sytuacja może się diametralnie poprawić, jeżeli rolnicy w krajach rozwijających się będą stanie zoptymalizować swoją produkcję rolną, by otrzymywać jak najwięcej plonów ze swojej ziemi. – sugerują autorzy raportu. Kolejne kroki to ograniczenie marnotrawstwa jedzenia i przejście na zdrowszą dietę z ograniczoną ilością czerwonego mięsa.

„Nie namawiamy do przejścia na wegetarianizm. Zachęcamy do zmiany swoich nawyków żywieniowych na zdrowsze, z mniejszą ilością mięsa.” – powiedział współautor badania prof. Keith Richards.
Ekologia.pl

Źródło:
1. „Greenhouse gas fear over increased levels of meat eating” (http://www.bbc.com/news/science-environment-29007758)
2. Bojana Bajželj, Keith S. Richards, Julian M. Allwood, Pete Smith, John S. Dennis, Elizabeth Curmi, Christopher A. Gilligan. Importance of food-demand management for climate mitigation. Nature Climate Change, 2014; DOI: 10.1038/nclimate2353
Moim zdaniem
Zrezygnujesz z mięsa w diecie, by chronić klimat?
Ocena (4.0) Oceń: