Zwierzę nigdy nie rozumie, dlaczego zostało porzucone

Wtorek 10.07.2018
pixabay.com pixabay.com

Hotel zarezerwowany, bilety kupione, walizki spakowane ‒ czas zacząć upragniony urlop. Tylko pojawia się dylemat? Co zrobić z psem lub kotem? Możliwości jest wiele, ale niestety , Polacy często sięgają po najgorsze rozwiązania – porzucają. W miesiącach letnich liczba opuszczonych zwierząt wzrasta o około 30 proc. ‒ powiedział PAP Michał Dąbrowski z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.


Każdego roku, w okresie urlopów i wyjazdów wakacyjnych rośnie liczba porzuconych zwierząt. Wynosi ona nawet do 25 proc. więcej, niż poza miesiącami wakacyjnym. Zwierzęta te najczęściej trafiają do schronisk.

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w prowadzonej kampanii społecznej przypomina, że pies ma świadomość trzyletniego dziecka, a porzucenie sprawia mu cierpienie. „Każde porzucenie jest czymś strasznym. Zwierzę nigdy nie rozumie, dlaczego zostało porzucone. Ono będzie kochało swojego właściciela i będzie na niego czekało” ‒ powiedział Dąbrowski.

Na szczęście prawo stoi po stronie zwierząt, a proceder porzucania jest jedną z form znęcania się na zwierzętami. Jeżeli sprawca takiego czynu działa ze szczególnym okrucieństwem (wyrzuca z jadącego samochodu, przywiązuje w lesie do drzewa), wówczas podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

W razie skazania za znęcanie się nad zwierzęciem, sąd obligatoryjnie orzeka także nawiązkę w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł na wskazany cel związany z ochroną zwierząt.

„Osoby znęcające się nad zwierzętami spotykają się nie tylko z sankcjami karnymi wynikającymi z popełnienia czynu zabronionego, ale też z ostracyzmem społecznym” ‒ podkreślił Dąbrowski. Zwrócił uwagę, że udowodnienie faktu świadomego porzucenia zwierzęcia musi być poparte materiałem dowodowym ‒ mogą to być np. zeznania świadków lub zapisy z kamer, które zarejestrowały moment porzucenia zwierzęcia.

Obrońcy praw zwierząt przypominają, że są inne sposoby niż porzucanie zwierząt. Można psa lub kota oddać pod opiekę znajomym lub rodzinie, istnieją hotele dla zwierząt, gdzie pupile mogą przebywać podczas urlopu. Można też zaplanować taki wypoczynek, w którym zwierzę będzie mogło nam towarzyszyć.

Ekologia.pl


Źródło: http://kurier.pap.pl/depesza/184537/Kary-nie-odstraszaja-przed-porzucaniem-zwierzat--Najgorzej-jest-w-lecie

wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy