Środa 27.11.2019

Życie w pobliżu ruchliwej drogi może hamować rozwój płuc

Najnowsze badania sugerują, że u dzieci narażonych na zanieczyszczone powietrze rozwój płuc może być zahamowany nawet o 14%. Co więcej,  mieszkanie w odległości 50 m od ruchliwej, głównej drogi może zwiększyć ryzyko raka płuc nawet o 10%.fot. shutterstockfot. shutterstock

Badanie 13 miast w Wielkiej Brytanii wykazało, że zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko chorób serca, udarów mózgu, niewydolności serca i zapalenia oskrzeli.

Raport sporządzony przez King's College London przeanalizował 13 warunków zdrowotnych u osób mieszkających w obszarach o wysokim stopniu zanieczyszczenia i porównał je z ogólną populacją.
Koncentrował się nie tylko na hospitalizacjach i zgonach w szpitalach, ale także na objawach chorobowych, takich jak infekcje górnych dróg oddechowych.

Badanie wykazało, że zanieczyszczenie powietrza pochodzące z dróg o dużym natężeniu ruchu hamowało wzrost płuc u dzieci o około 14% w Oksfordzie, 13% w Londynie, 8% w Birmingham, 5% w Liverpoolu, 3% w Nottingham i 4% w Southampton.

„Zanieczyszczenie powietrza czyni nas, a zwłaszcza nasze dzieci, chorymi od kołyski aż po grób” - powiedział dr Rob Hughes, starszy pracownik Funduszu Czystego Powietrza.

Badanie sugeruje, że zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza o jedną piątą mogłoby spowodować zmniejszenie liczby przypadków raka płuc o 7,6% w Londynie, 6,4% w Birmingham, 5,9% w Bristolu, 5,3% w Liverpoolu, 5,6% w Manchesterze, 6,7% w Nottingham, 6 % w Oksfordzie i 5,9% w Southampton.

Dr Heather Walton, starszy wykładowca zdrowia środowiska w King's College London, powiedziała, że po raz pierwszy w jednym raporcie uwzględniono wpływ na zdrowie dla tak szerokiego zakresu aspektów zdrowotnych i miast.

„Poprzednie obliczenia koncentrowały się na zgonach, oczekiwanej długości życia i szerokich rodzajach hospitalizacji. Nasz raport zawiera objawy, które dotykają większą liczbę osób, takie jak infekcje klatki piersiowej [ostre zapalenie oskrzeli] u dzieci i wpływ na określone grupy chorób, takie jak astma ”. ‒ dodała.
Ekologia.pl
 

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/environment/2019/nov/25/living-near-busy-road-stunts-childrens-lung-growth-study-says”; data dostępu: 2019-11-27
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy