Sześciu młodych ludzi pozywa 32 kraje w bezprecedensowej sprawie. Chodzi o zmiany klimatu
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Sześciu młodych ludzi pozywa 32 kraje w bezprecedensowej sprawie. Chodzi o zmiany klimatu

Sześciu młodych ludzi pozywa 32 kraje w bezprecedensowej sprawie. Chodzi o zmiany klimatu

Claudia (24 lata), jej brat Martim (20 lat) i jej siostra Mariana (11 lat) znajdują się wśród sześciu młodych Portugalczyków, którzy złożyli pozew przeciwko 32 rządom, w tym m. in. Wielkiej Brytanii, Norwegii, Rosji, Szwajcarii i Turcji, zarzucając im niepowodzenie w walce z kryzysem klimatycznym.

Fot. Ground Picture/Shutterstock

Fot. Ground Picture/Shutterstock

Oskarżają kraje o niewystarczające działania w związku ze zmianami klimatycznymi i niezmniejszenie emisji gazów cieplarnianych na tyle, aby osiągnąć cel Porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5°C.

Jest to pierwsza tego typu sprawa skierowana do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu. Jeżeli zakończy się sukcesem, może mieć prawnie wiążące konsekwencje dla zaangażowanych rządów. Pierwsza rozprawa w tej sprawie odbędzie się w środę.


Sześciu powodów w wieku od 11 do 24 lat twierdzi, że pożary lasów, do których dochodzi w Portugalii każdego roku od 2017 r., są bezpośrednim skutkiem globalnego ocieplenia. Twierdzą, że ich podstawowe prawa człowieka – w tym prawo do życia, prywatności, życia rodzinnego i wolności od dyskryminacji – są łamane z powodu niechęci rządów do walki ze zmianami klimatycznymi.

Powodowie uważają, że doświadczyli już znaczących skutków, szczególnie ze względu na ekstremalne temperatury w Portugalii, które zmuszają ich do spędzania czasu w zamkniętych pomieszczeniach i ograniczają ich zdolność do snu, koncentracji i ćwiczeń. Niektórzy cierpią również na lęk ekologiczny, alergie i choroby układu oddechowego, w tym astmę.

Żaden z młodych wnioskodawców nie domaga się rekompensaty finansowej.

„Chcę zielonego świata bez zanieczyszczeń, chcę być zdrowa” – mówi 11-letnia Mariana. „Jestem zaangażowana w tą sprawę, bo bardzo martwię się o swoją przyszłość. Boję się, jak będzie wyglądało miejsce, w którym będziemy mieszkać”.

Jej siostra Claudia twierdzi, że Mariana wciąż się boi, gdy słyszy przelatujące nad nią helikoptery, co przypomina jej działania strażaków z 2017 r., kiedy spłonął las o powierzchni 202 km2, a popiół z pożarów opadał na ziemię.

„Myślę, że to naprawdę niesamowite, że Mariana zaangażowała się w tę sprawę” – mówi Claudia. „Ale jest to również bardzo niepokojące: dlaczego ona musi myśleć o takich rzeczach? Zamiast tego powinna bawić się z przyjaciółmi i tańczyć do filmów na TikToku”.

Prawnicy reprezentujący sześciu młodych powodów podnoszą argumenty, że obecna polityka 32 rządów ukierunkowuje świat na kurs prowadzący do globalnego ocieplenia o 3°C do końca stulecia.

„To katastrofalne ogrzewanie” – mówi Gearóid Ó Cuinn, dyrektor Global Legal Action Network (GLAN), która wspiera wnioskodawców.

„Bez pilnych działań rządów młodzi wnioskodawcy zaangażowani w tę sprawę staną w obliczu ekstremalnych temperatur, które zaszkodzą ich zdrowiu i dobrostanowi. Wiemy, że rządy mogą zrobić o wiele więcej, aby temu zapobiec, ale nie chcą działać” – mówi.

W odpowiedziach na sprawę rządy argumentują, że powodowie nie wykazali w wystarczającym stopniu, że ponieśli bezpośrednie konsekwencje zmiany klimatu lub pożarów lasów w Portugalii. Twierdzą, że nie ma dowodów wskazujących, że zmiany klimatyczne stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, a także twierdzą, że polityka klimatyczna wykracza poza zakres jurysdykcji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

„Tych sześciu młodych ludzi z Portugalii, którzy są zwykłymi ludźmi zaniepokojonymi swoją przyszłością, stanie przed 32 zespołami prawnymi, składającymi się z setek prawników reprezentujących rządy” – mówi Gearóid Ó Cuinn. „Jest to zatem prawdziwa sprawa Dawida z Goliatem”.

Jest to pierwsza sprawa klimatyczna wniesiona do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i największa z trzech spraw klimatycznych rozpatrywanych przez ten sąd.

Stawka jest wysoka. Zwycięstwo zmusiłoby kraje do podniesienia swoich ambicji klimatycznych, a także zwiększyłoby szanse na inne procesy klimatyczne. Jeżeli jednak sąd wyda orzeczenie przeciwko powodom, może to okazać się szkodliwe dla innych roszczeń klimatycznych.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. "Climate change: Six young people take 32 countries to court"; https://www.bbc.com/news/world-europe-66923590; data dostępu: 27-09-2023;
4.6/5 - (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments