Tajemnica delfiniej szybkości
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Tajemnica delfiniej szybkości

Tajemnica delfiniej szybkości

Śmigające w wodzie delfiny mogą budzić zawiść pływaków. Jak się okazuje, tym czemu morskie ssaki zawdzięczają swą szybkość, jest niezwykle silny ogon, który potrafi wygenerować siłę odrzutu bliską 100 kg.

Fot.: US GOV

Fot.: US GOV

Dlaczego delfiny potrafią pływać tak szybko zastanawiało biologów już od lat 30-tych XX wieku. Zoolodzy wyliczyli, że mięśnie delfina są na tyle rozwinięte, by rozpędzić zwierzę góra do 30 km/h. Tymczasem wbrew tym wyliczeniom cześć delfinów osiąga nawet 40 km/h. Był to więc paradoks równie frapujący jak zagadka lotu trzmiela (który w myśl wyliczeń nie powinien w ogóle oderwać się od ziemi).

Zagadkę postanowili rozwiązać naukowcy z  West Chester University w Pennsylvanii. Z pomocą specjalistycznej kamery uczeni nagrali delfiny pływające w wodzie z dużą ilością mikroskopijnych bąbelków powietrza. Dzięki temu wszelkie ruchy płetw zwierząt i zawirowania wody były lepiej widoczne. Okazało się, że tajemnica szybkości delfinów kryje się w ich ogonie. Jego mięśnie mogą wygenerować siłę odrzutu przekraczającą 96 kg. Oznacza to, że wcześniejsze wyliczenia zoologów były błędne, bo mięśnie wytwarzają wystarczającą siłę do osiągania dużych prędkości.

Ekologia.pl
4.9/5 - (20 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments