Tajemnica delfiniej szybkości
Śmigające w wodzie delfiny mogą budzić zawiść pływaków. Jak się okazuje, tym czemu morskie ssaki zawdzięczają swą szybkość, jest niezwykle silny ogon, który potrafi wygenerować siłę odrzutu bliską 100 kg.
Dlaczego delfiny potrafią pływać tak szybko zastanawiało biologów już od lat 30-tych XX wieku. Zoolodzy wyliczyli, że mięśnie delfina są na tyle rozwinięte, by rozpędzić zwierzę góra do 30 km/h. Tymczasem wbrew tym wyliczeniom cześć delfinów osiąga nawet 40 km/h. Był to więc paradoks równie frapujący jak zagadka lotu trzmiela (który w myśl wyliczeń nie powinien w ogóle oderwać się od ziemi).
Zagadkę postanowili rozwiązać naukowcy z West Chester University w Pennsylvanii. Z pomocą specjalistycznej kamery uczeni nagrali delfiny pływające w wodzie z dużą ilością mikroskopijnych bąbelków powietrza. Dzięki temu wszelkie ruchy płetw zwierząt i zawirowania wody były lepiej widoczne. Okazało się, że tajemnica szybkości delfinów kryje się w ich ogonie. Jego mięśnie mogą wygenerować siłę odrzutu przekraczającą 96 kg. Oznacza to, że wcześniejsze wyliczenia zoologów były błędne, bo mięśnie wytwarzają wystarczającą siłę do osiągania dużych prędkości.
Ekologia.pl
Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły
Przyroda
Ciekawostki przyrodnicze