Trwa akcja „Choinka”
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Trwa akcja „Choinka”

Trwa akcja „Choinka”

Sprzedaż choinek
Wikipedia, GNU

Jak co roku w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia w polskich lasach nasilają się kradzieże choinek. Dlatego też od 13 grudnia do końca roku Straż Leśna wraz z innymi służbami przeprowadza ogólnopolskie działania pod nazwą „Choinka”. Leśnicy będą chronić drzewka przed złodziejami i wandalami.

Wiele drzew złodzieje okaleczają przez obcinanie gałęzi i czubów. Dotyczy to głównie jodły, której gałęzie wykorzystywane są do produkcji stroików i ozdób świątecznych. Zdarza się, że łupem złodziei padają inne gatunki roślin, tj. krzewinki borówki, bluszcze, mchy i widłaki. Podczas akcji Straż Leśna wraz z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Państwową Strażą Łowiecką oraz strażami miejskimi i gminnymi będzie kontrolowała miejsca pozyskania roślin, pojazdy na drogach leśnych i przyległych oraz punkty handlu, tj. bazary i targowiska. Szczególną uwagę strażnicy leśni będą zwracali również na wszelkie pułapki i sidła zastawione na zwierzynę leśną.

Za kradzież drzewka bądź innej rośliny z lasu grozi 500-złotowy mandat bądź skierowanie sprawy do sądu, gdzie kara może wynieść nawet 5000 zł. Z roku na rok, dzięki działaniom Straży Leśnej i rosnącej świadomości społeczeństwa, ilość kradzieży choinek maleje. W tym roku Lasy Państwowe przygotowały do sprzedaży ok. 110 tys. sztuk świątecznych drzewek. Pozyskiwane choinki pochodzą ze specjalnych plantacji i z cięć pielęgnacyjnych.

Ubiegłoroczna akcja „Choinka” mająca za zadanie zapobieganie nielegalnym wycinkom świerków oraz kradzieżom stroiszu z Lasów Państwowych, okazała się strzałem w dziesiątkę. Mało kto przypuszczał, że Straż Leśna wykryje blisko 1000 przypadków łamania prawa. W sumie sprawdzono 2000 choinek i stroiszu podejrzanego pochodzenia, które potwierdziły 293 przypadki kradzieży, a 100 osobom wlepiono mandaty. Kontrole pojazdów na drogach wykryły również 271 przypadków kradzieży drewna, a 155 osobom postawiono zarzuty. W ramach akcji ujawniono też 75 przypadków kłusownictwa oraz zatrzymano 11 osób podejrzanych o ten proceder. W sumie Straż Leśna podczas akcji wystawiała 494 mandatów karnych na kwotę 57 120,00 zł. W niektórych przypadkach sprawy kierowano do policji oraz prokuratury.

Źródło: Lasy Państwowe

4.7/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments