Tysiące ton mikroplastików spada z nieba
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Tysiące ton mikroplastików spada z nieba

Tysiące ton mikroplastików spada z nieba

Ponad 1000 ton mikroplastików, które wystarczyłyby do wyprodukowania 300 milionów butelek z wodą, jest deponowanych co roku przez wiatr i deszcz w parkach narodowych i obszarach chronionych w Stanach Zjednoczonych ‒ wynika z najnowszego badania opublikowanego na łamach Science.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Globalna produkcja tworzyw sztucznych wzrosła czterokrotnie w ciągu ostatnich czterech dekad. Według raportu, w 2017 roku świat wyprodukował 348 milionów ton plastiku, a liczba ta rośnie o 5% rocznie. Większość tego plastiku trafia na składowiska lub do oceanu i ostatecznie rozkłada się na małe cząstki, tzw. mikroplastiki. W nowym raporcie opublikowanym w czwartek w czasopiśmie Science zatytułowanym „Plastikowy deszcz w chronionych obszarach Stanów Zjednoczonych” naukowcy odkryli, że te wtórne tworzywa sztuczne znajdują się w „prawie każdym ekosystemie na planecie, od najwyższych r po bezludne wyspy.

Chociaż naukowcy szeroko badali rolę mikroplastików w różnych środowiskach, nadal istnieje luka w naszym rozumieniu ruchu mikroplastików między lądem, oceanami i atmosferą. Ostatnie badania wykazały, że te niewielkie fragmenty plastiku są na tyle lekkie, że wraz z wiatrem mogą pokonywać spore odległości.

Janice Brahney z Utah State University wraz z kolegami spędziła ponad rok, zbierając mikroplastiki z 11 parków narodowych i obszarów dzikiej przyrody w zachodnich Stanach Zjednoczonych. Należą do nich popularne atrakcje turystyczne, takie jak Wielki Kanion i Park Narodowy Joshua Tree. Osobno zbadali cząsteczki, które osiadły w suche dni oraz te, które spadły wraz z deszczem lub śniegiem. Oprócz rzucenia światła na to, jak poruszają się mikroplastiki, wyniki opublikowane w czwartek w Science ujawniają ogromną skalę problemu: ponad 1000 ton mikroplastików spada każdego roku na tereny chronione w zachodnim regionie kraju.

Ekologia.pl poleca

Suchy i mokry plastik

W badaniu przyjrzano się źródłu i historii życia zarówno mokrego, jak i suchego osadzania mikroplastycznego. Stwierdzono, że miasta i zaludnione centra są początkowym źródłem tworzyw sztucznych związanych z osadzaniem na mokro (podczas deszczu). Tymczasem osadzanie na sucho (wraz z wiatrem) odbywało się na spore odległości.

„Tworzywa sztuczne, które osadzają się podczas deszczu, częściej pochodzą z lokalnych źródeł, takich jak pobliskie miasto. Podczas gdy tworzywa sztuczne spadające z nieba podczas okresów „suchych” wydawały się pochodzić ze znacznie większych odległości”- powiedziała Brahney dla Newsweek.

Większość tworzyw sztucznych w próbkach mokrych i suchych stanowiły mikrowłókna pozyskiwane zarówno z odzieży, jak i materiałów przemysłowych. Około 30% cząstek stanowiły mikroperełki o jasnych kolorach, ale nie te powszechnie kojarzone z produktami do higieny osobistej. Te mikrokulki były akrylowe i prawdopodobnie pochodzą od farb i powłok przemysłowych.

Jeszcze nie wiemy dokładnie jak obecne w atmosferze mikroplastiki wpływają na zdrowie, ale badanie wykazało, że cząstki mają rozmiar wystarczająco duży, aby gromadzić się w tkance płucnej i powodować problemy zdrowotne. Tworzywa sztuczne w środowisku „niosą ze sobą różnego rodzaju pestycydy, metale ciężkie i wszystkie inne chemikalia, które produkowaliśmy w miarę upływu czasu” ‒ mówi Steve Allen, badacz mikroplastów na Uniwersytecie Strathclyde w Szkocji, który nie był zaangażowany w nowe badanie.

Jednocześnie osadzanie się na obszarach naturalnych może wpływać na całe ekosystemy, zmieniając ich funkcję.

„Ta wszechobecność mikroplastików w atmosferze, a następnie osadzanie się w odległych środowiskach lądowych i wodnych budzi powszechne obawy ekologiczne i społeczne”, powiedział Brahney. „Identyfikacja kluczowych mechanizmów emisji plastiku do atmosfery jest pierwszym krokiem w opracowywaniu rozwiązań na skalę globalną.”

Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. https://edition.cnn.com/travel/article/microplastic-pollution-scn-trnd/index.html; 2020-06-16;
  2. https://www.scientificamerican.com/article/thousands-of-tons-of-microplastics-are-falling-from-the-sky/; 2020-06-16;
4.9/5 - (10 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

NAD TECHNOLOGIAMI EKOLOGICZNYMI ,,,,,,, PRACOWAŁEM OD LAT 1956 r kiedy nawozy i opryski niszczyły biologię wody ,zniżyli MOJE KIJANKI ,, I EKOLOGIĘ TO JA WNIOSŁEM DO NAUKI ŚWIATOWEJ ,,,,,,,BEZ NIEJ TO UPADEK CYWILIZACJI ,,,,,,,,,WSZYSTKO ZATRUTE ,,,,,,,, BRAK WODY DO PICIA ,,,,,,OCZYSZCZONE ŚCIEKI PIJĄ ,,,nowoczesne choroby ,,,,,SZOK ,,,,,,,, Same nie udane technologie ,,,,,,,,uznała nauka światowa i je likwiduje,,,, NOWE DZIEDZINY NAUKI ODBUDOWUJĄ BIOLOGIĘ ,,to nauka przyszłości ,,,,,,,,,,,,,,tylko dużo roślin i zwierząt wyginęło ,,,,,,,,,