UE inwestuje w ekologiczną energię
Ekologia.pl Wiadomości Świat UE inwestuje w ekologiczną energię

UE inwestuje w ekologiczną energię

Czy w krajach Unii uda się stworzyć niezależny model produkcji czystej energii?
Czy w krajach Unii uda się stworzyć niezależny model produkcji czystej energii? Fot. sxc.hu

Unia Europejska zwiększa nakłady na technologie pozyskiwania zielonej energii. Do 2020 roku na ten cel zostanie przeznaczone dodatkowo co najmniej 50 mld euro. Najwięcej środków pochłoną inwestycje związane z energią słoneczną i wychwytywaniem CO2.

Plan ogłoszony w tym tygodniu przez Komisję Europejską zakłada, że w ciągu najbliższego dziesięciolecia w czystą energię zostanie zainwestowane trzy razy więcej pieniędzy niż do tej pory. Najwięcej, bo 16 mld euro, Unia przeznaczy na energię słoneczną, rozwój technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla ma pochłonąć 13 mld, z kolei 7 mld euro pójdzie na energię jądrową, a 6 mld na energię wiatru.

Zwiększenie nakładów na czystą energetykę jest niezbędne dla rozwoju gospodarki o niskiej emisji. W planach unijnych jest redukcja gazów cieplarnianych o 20% w ciągu najbliższych 10 lat. Równocześnie pozwoli to na uniezależnienie się UE od importu ropy i gazu. Aktualnie dostawy energii do Europy w 80% pochodzą z paliw kopalnych: węgla, ropy i gazu. Do 2050 roku całkowita energia w Unii ma pochodzić ze źródeł o niskiej emisji.

Dodatkowo Komisja Europejska w rozwoju zielonego sektora energetycznego upatruje możliwość pojawienia się milionów nowych miejsc pracy w krajach, które najbardziej zaangażują się w rozwój zielonych technologii. Planowane jest także wybranie około 20 miast, które stałyby się pionierami w tym zakresie.

“Zwiększenie inteligentnych inwestycji w badania naukowe stanowi szansę na znalezienie nowych źródeł rozwoju, ekologizację gospodarki i zapewnienie konkurencyjności UE po zakończeniu kryzysu” – uważa unijny komisarz ds. nauki i badań Janez Potočnik.

Obecnie na badania naukowe i rozwój w dziedzinie czystej energii Unia przeznacza każdego roku ok. 3 mld euro. Środki mają zostać zwiększone do 8 mld rocznie i będą pochodzić z rozmaitych źródeł, m.in. z przemysłu, banków, rządów i inwestorów prywatnych.

ekologia.pl
4.6/5 - (20 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!