Unia nie zadeklarowała kwot na walkę ze skutkami zmian klimatu
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Unia nie zadeklarowała kwot na walkę ze skutkami zmian klimatu

Unia nie zadeklarowała kwot na walkę ze skutkami zmian klimatu

Fot. Greenpeace
Fot. Greenpeace

Kraje rozwijające się otrzymają pomoc na walkę ze skutkami zmian klimatu. Wciąż jednak nie wiadomo jakie kwoty na ten cel przeznaczy Unia Europejska. Oto wynik zakończonego w piątek szczytu UE w Brukseli – czytamy na stronach organizacji Greenpeace.

Zdaniem Greenpeace, brak zapisu o wysokości zobowiązań finansowych, może poważnie utrudnić osiągnięcie porozumienia klimatycznego, które musi zostać zawarte już w grudniu na konferencji COP15 w Kopenhadze. – Unia musi jak najszybciej przedstawić konkretne kwoty, gdyż do konferencji w Kopenhadze zostało już bardzo mało czasu – mówi Julia Michalak, koordynator kampanii klimatyczno – energetycznej Greenpeace.

Fundusze dla krajów rozwijających się będą przeznaczane na inwestycje w czyste technologie energetyczne, ochronę lasów i adaptację do nieuchronnych już skutków zmian klimatu. Greenpeace domaga się, by państwa uprzemysłowione corocznie przeznaczały na te cele 110 mld € do 2020 roku. Według wyliczeń, Polska powinna do wspólnego funduszu wpłacać 1,5 mld euro rocznie.

Bez wsparcia ze strony państw uprzemysłowionych kraje rozwijające się nie będą w stanie obniżyć emisji, a bez ich udziału nawet najbardziej ambitne plany redukcji CO2 w Europie nie wystarczą by powstrzymać zmiany klimatu. Finansowe wsparcie to wzięcie na siebie historycznej odpowiedzialności za obecny kryzys klimatyczny ale także inwestycja w bezpieczną przyszłość, gdyż zmiany klimatu będą odczuwalne w każdym zakątku globu.

Źródło: Greenpeace
4.6/5 - (18 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments