Ustawa o OZE - jakie czekają nas zmiany?
Ekologia.pl Wiadomości Polska Ustawa o OZE – jakie czekają nas zmiany?

Ustawa o OZE – jakie czekają nas zmiany?

Fot. sxc.hu
Fot. sxc.hu

Co przyniesie przyszłość? Z takim poważnym pytaniem zmierzyli się 30 listopada w hotelu Marriott w Warszawie uczestnicy dwunastej edycji Forum Energetyki Odnawialnej organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Przed nami uchwalenie najważniejszego dla branży energii odnawialnej Ustawy o OZE. Dyskusja na Forum pozwoliła na zapoznanie się uczestników z głównymi założeniami nowej Ustawy a w szczególności ze zmianami odnośnie systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii.

Jakie zmiany czekają branżę OZE? Przygotowywana przez Ministerstwo Gospodarki ustawa ma pozwolić na uzyskanie co najmniej 15-proc. udziału energii odnawialnej w zużyciu energii brutto do 2020 roku. Zasady wsparcia dla energii wytworzonej z OZE będą zróżnicowane. Zależeć to będzie od nośnika energii odnawialnej, zainstalowanej mocy oraz od daty włączenia do eksploatacji. Na większe wsparcie będą też mogły liczyć rozproszone źródła energii.

Bez zmian pozostanie zasada, na mocy której operatorzy sieci energetycznych są zobowiązani do niezwłocznego przyłączenia instalacji OZE. MG chce też, by w nowej ustawie zostały zapisane zasady sprzedaży nadwyżek energii z OZE do innych krajów.

Jak zapewniał w trakcie Forum wicedyrektor departamentu energetyki w MG Marek Kucharski nowa ustawa została tak skonstruowana, by wzmocnić stabilność inwestycji i zmniejszyć obciążenia dla końcowego odbiorcy.

Jednak z wdrożeniem dokumentem wiążą się spore obawy. Przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej liczyli, że Ministerstwo Gospodarki przedstawi projekt podczas wczorajszego Forum Energetyki Wiatrowej. Nie udało się.

Opieszałość Sejmu sprawia, że wykonanie Krajowego Planu Działania w zakresie OZE może okazać się niemożliwe. Mimo przekroczenia terminu o 4 miesiące, KDP wciąż nie został przekazany Komisji Europejskiej. Nie można też zapomnieć o obowiązku implementacji Dyrektywy 2009/28/WE do naszego systemu prawnego, który to obowiązek powinien zostać spełniony do 5 grudnia tego roku. Jednak biorąc pod uwagę przebieg procesu legislacyjnego, Ustawa o OZE ma szansę wejść w życie najwcześniej w połowie przyszłego roku.

Źródło: FEW,cire


4.7/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments